Hem gezip hem okuyan gençler yetişiyor

Eceabat, ErasmusDays Avrupa Festivaline bir kez daha ev sahipliği yapıyor. Opet Tarihe Saygı Ortaokulu’nun öğretmen ve öğrencileri tarafından düzenlenen etkinlikler, Avrupa ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilirken açılış programına katılan Eceabat Kaymakamı Hasan Ongu, projenin çok büyük bir emek ve kazanım olduğunu vurgulayarak “Hem gezip hem okuyanlar çok daha fazla yol alıyorlar.” diye konuştu.

İlki 2017 yılında düzenlenen ve ülkemizde de 2018 yılı içerisinde 200’ü aşkın farklı etkinlikle kutlanan “ErasmusDays” Avrupa festivalinin üçüncüsü, Avrupa çapında eş zamanlı etkinliklerle başladı.

Proje kapsamında Opet Tarihe Saygı Ortaokulu’nda düzenlenen programa Eceabat Kaymakamlığı görevine yeni gelen Vali Yardımcısı Hasan Ongu, Eceabat Belediye Başkanı Saim Zileli ve eşi Nazan Zileli, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Turna ve Opet Tarihe Saygı Projesi Çanakkale Saha Sorumlusu Fatma Bulut Hacıalioğlu’nun yanı sıra öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Okul Müdürü Deniz Aydeniz gerçekleştirdi. Projeyi çok ciddi bir süreç olarak değerlendiren Aydeniz, “Biz bu ciddiyetin farkındayız ve elimizden geleni okul olarak yapmaya çalışacağız” dedi. Okulun İngilizce Öğretmeni ve projenin Türkiye Koordinatörü Saliha Deniz ise programın sunumunu yaparak katılımcılara Erasmus+ “Slowing Down, a new face of European education” projesini anlattı. Şu ana kadar gelinen süreç gösterimleriyle sunulurken katılımcılara sertifikaları protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

KAYMAKAM ONGU: “HEM OKUL HEM ÇANAKKALE İÇİN BÜYÜK KAZANIM”

Eceabat Kaymakamı Hasan Ongu, “Çok gezen mi bilir çok okuyan mı sorusunun cevabını artık daha iyi biliyoruz. Hem gezip hem okuyanlar çok daha fazla yol alıyorlar.” ifadelerinin ardından başta öğretmenler olmak üzere emeği geçenleri tebrik etti. Programın ardından gazetemize konuşan Kaymakam Ongu, “Opet Tarihe Saygı Okulu, Eceabat’ın önemli markalarından bir tanesidir. Yıllardır bir eğitim kalitesi ve eğitim çizgisi seviyesi yakalamıştır. ErasmusDays projesi de Eceabat’ta bu okula yakışabilecek, bu okulun kendi potansiyeli ile altından kalkabilecek bir projeydi. Veli, idareci, öğrenci işbirliği ile kendilerine yakışan bir projeyi hayata geçirmişler. Büyük bir ekip çalışmasının ortaya çıkardığı güzel bir sonucu biz bugün hep birlikte izlemiş olduk. Öğrencilerin heyecanı gözlerine yansımıştı. Öğrendiklerini tam kelimelere dökemedilerse de o kazanımlar, ömür boyu onların yolunu aydınlatacak. Çok farklı ülkelerle etkileşim. Hem bizim kendimizi bizi az tanıyan başka insanlara tanıtma fırsatı yakalamış hem de bizim haklarında çok fazla bir şey bilmediğimiz veya eksik bilgi sahibi olduğumuz ülkelerle ve milletlerle ilgili bilgimizi görgümüzü artırmamıza vesile olmuş. Çok büyük bir emek var. Hem okul için hem Eceabat için hem de Çanakkale için gerçekten büyük kazanım.” dedi.

Eceabat Belediye Başkanı Saim Zileli, “Proje kapsamında her iki milletin de farklı kültürlerdeki gençleriyle ilişkilendiklerinden dolayı gelişim göstereceklerini ve yeni ufuklar açacaklarını düşünüyorum. İnşallah daha yeni projeleri de sizlerin yardım ve desteği ile yapmayı başarırız.” diye konuştu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Turna da projeyi, eğitim öğretimin dört duvar dışına çıktığı örnek bir proje olarak değerlendirerek her zaman destek olduklarını kaydetti.

Öğretmenlerin, velilerin ve öğrencilerin söz alarak deneyimlerini paylaştığı program toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Eylem Gözeldere

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com