Çevrecilerden Çağrı:”Maden Ruhsatı Yenilenmemelidir!”

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu tarafından dün saat 13:00’da Truva atı önünde maden ruhsatının yenilenmemesi talebini yinelemek ve mitingin ertelenmesi ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirildi.

Çanakkale Valiliği önünde gerçekleştirilen, Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu tarafından organize edilen basın açıklamasına Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar ile İrfan Mutluay, Kent Konseyi Başkanı Evren Kızoğlu ile yönetimi, komisyon başkanları, CHP il yöneticileri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu’nu temsilen Aysun Erenalın tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“26 Temmuz’da başladığımız ‘Su ve Vicdan Nöbeti’miz kararlılıkla devam etmektedir. Nöbete başladığımız gün yaptığımız basın açıklamasında belirttiğimiz gibi Kazdağı ve yöresinde metalik madencilik faaliyetleri son bulana ve ruhsatlar iptal edilene kadar eylemimiz devam edecektir.

Su ve Vicdan Nöbeti başladığı ilk günden bu yana büyüyerek devam etmekte ve her kesim tarafından sahiplenilmektedir. Mücadelemiz havamızı, suyumuzu, toprağımızı, sağlığımızı ve tüm canlıları korumak üzere verilen bir mücadeledir. Ve anayasal hakkımızdır.

Bizler, bu nöbeti tutanlar yaşamı savunuyoruz. Direnişimiz coğrafyamızda yaşanan katliama yüzbinlerin tanıklık etmesine vesile olmuştur. 5 Ağustos’ta onbeş bin kişi, 18 Ağustos’ta kırk bin kişi, başlattığımız direnişe destek olmaya gelmiş ve verdikleri destek ile mücadelede yalnız olmadığımızı göstermişlerdir. Bu büyük buluşmaların bir üçüncüsünü 12 Ekim’de yapma kararı almıştık. Ancak toplumsal psikolojinin savaş ortamına çekildiği bir süreçte, madeni arka planda tutan bir gündeme dönüşmesiyle, her zaman Barış’tan ve Yaşam’dan yana aldığımız insani ve vicdani tavır neticesinde Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği’nin almış olduğu karar doğrultusunda mitingimizi erteleme kararı almak durumunda kalınmıştır.

“TARİH ONLARI ASLA AFFETMEYECEKTİR”

Ancak, bu demek değildir ki nöbetimizi ve vicdanımızı bıraktık. Tam aksine canlı, cansız tüm varlıkların yaşam hakkını savunduğumuz, sivil ve asker hiç kimsenin ölmesini istemediğimiz için vicdanımızın sesini dinleyerek erteleme kararı aldık. Coğrafyamızda yaşanan savaş sürecinde bile iktidar ve karar vericiler eğer hala maden ruhsatını yenileme çabası içinde olurlar ya da olacaklarsa, bunca insanın çığlığına hala kulaklarını tıkayacaklarsa tarih onları asla affetmeyecektir.

İnsani ve vicdani olarak almış olduğumuz miting erteleme kararı, madencilik faaliyetlerinin devam etmesi ve ruhsatın yenilenmesi için bir gerekçe oluşturmamalıdır.

Buradan karar vericilere soruyoruz.

Kanadalı Alamos Gold şirketi ruhsat yenileme başvurusunda bulundu mu?

Bu Şirket ile ruhsatı yenilediniz mi?

Ülkemizin içinden geçtiği bu olağanüstü koşullarda şirket faaliyetlerine devam ediyor mu? Edecek mi?

Vatan savunması, vatan topraklarının korunmasından geçer. Topraklarımızın talan edilmesinin önünü açan madencilik faaliyetlerine hemen son verilmeli, maden ruhsatı yenilenmemelidir.”

Eylem GözeldereWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com