Hokus pokus inşaatları bunlar mı?

Geçtiğimiz günlerde İl Özel İdaresinin ihaleleri hakkında “Parayı götüren kim?” başlıklı bir haberi gündeme getirmiştik. Özel İdare Genel Sekreteri Abdullah Köklü başta olmak üzere hiç bir yetkiliden ses çıkmadı.

Çanakkale İl Özel İdaresi bünyesinde kurulan Köylere Hizmet Götürme Birliği, beş üyeden kuruluyor. Üyeler içersinde Genel Sekreter Abdullah Köklü atanmış olarak yer alırken, diğer üyelerin tümü seçilmiş isimlerden oluşuyor. AK Parti’den Tülay Ömercioğlu ve Şener Akçay İl Genel Meclis üyelerini temsilen burada yer alırken; Akçapınar köyü muhtarı Ömer Kaya ve Saraycık köyü muhtarı Muammer Öğden de seçimde oy kullanan muhtarları temsilen burada görev alıyorlar.

Adı üstünde köylere hizmet götürmek için kurulan bu birlik ya da komisyon, köylerden çok yatırımlarını kent merkezine ve ilçelere yönlendiriyor. Yapılan işler içersinde ortaya atılan iddialara göre işin ihalesi yapılmadan, yollar, milyonluk okullar, baskı işleri ve hatta kiralamalar bile bu birim üzerinden gerçekleştiriliyor.

“Bir şeytan, bir de FETÖ’cüler bunları düşünür…”

Tüm ihaleleri ya da büyük işlerin tamamına yakınını Genel Sekreter Abdullah Köklü’nün daha önce görev yaptığı Bingöl’den gelen bir firmanın aldığı iddia ediliyor. Örnek olarak da yeni Fen Lisesi’nin bahçesine yapılan kantin inşaatı gösterildi. Geçtiğimiz ayın 11’inde ihale edilen kantin inşaatının bitme seviyesine bu kadar kısa bir süreçte gelmesi akıllara ihaleden önce işe başlandı fikrini getiriyor. İşin fiziki olarak bu kadar kısa sürede yapılması tüm kuralların alt üst edildiği iddialarını gündeme getiriyor.

Yine ortaya sürülen iddiaya göre burada daha önce yapılan öğrenci yurdu binasının verilen süreden çok sonra bitirilmiş olmasına karşın firmaya hiç yaptırım cezası kesilmemiş. Yaklaşık 500 metrekare inşaat olan iki katlı bir binanın; temelinin atılıp, kalıplarının çakılması, ardından da betonunun dökülmesi ve inşaatın kaba sıvasının yapılmasına başlanması işinin bu kadar kısa sürede gerçekleşmesi imkânsız olarak nitelendirildi. İşte bu durumun akıllara farklı sorular getirdi.

İhalesine kaç firmanın katıldığı bilinmediği iddia edilen ve ihale belirtilen sürede bitirilemediği halde hiç bir yaptırım yapılmayan yatakhane binası.

Bari emniyetin işinde şüphe uyandırmayın…

Öte yandan yine ortaya atılan iddialar neticesi ve araştırdığımızda sonucu (Rakamlar ve verilen fiyatlar boyutunda) bilgileri bizde olan konu ise emniyete kamera kurulması ihalesi. İzleme sistemi için yapılan ihaleyi muhammen bedelden çok düşük fiyat verdiği için işi alması beklenen firmadan iki kez savunma istenmiş olması. Bunun yanında ismi belirlenen alet ve edevatların satıcı firmalara, idare tarafından evrak dışarı çıkartılarak sorgulama yapılması gösteriliyor.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdullah Köklü’nün kantin binasını incelerkenki fotoğrafı, İdarenin kendi internet sitesinde yayınlanıyor

Çanakkale’de inşaat ve iş yapan firma yetkilileri, geçmiş dönemde FETÖ mensuplarının bu tür işler yaptığını, hesabını hala veremediklerini iddia ederek, “Eskiden bu işler FETÖ’cüler tarafından yapılırdı. Niçin böyle yapıyorlar anlamadık?” diyerek tepkilerini dile getirdi. Bu arada araç kiralama ve baskı işleri ile ilgili de ayrı bir dosya olduğu ileri sürüldü.

Meclis üyeleri maaş makam için mi seçiliyor?

Tüm bu olaylar ve iddialar ortalıkta dolaşırken, bazı bilgi ve belgeler ortalığa saçılmışken, seçim döneminde ve sonrasında her gece köylere gidip hizmet sözü veren CHP’li, AK Partili ve MHP’li İl Genel Meclis Üyelerinin hiç bu konuları tartışmaması dikkat çekti. İl Genel Meclisinde çoğunluğu elinde bulunduran CHP’nin sadece Meclis Başkanlığı koltuğu ve bir makam arabası ile yetindiği, AK Partililerin de bürokratların sırtından siyaset ve ticaret yapmaya çalıştığı ileri sürüldü.

Güngör YıldızWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com