Gökhan: “Haklıyız, Kazanacağız!”

12 Ekim Cumartesi Günü Cumhuriyet Meydanı’nda yapılması planlanan Kazdağları Su ve Vicdan Mitingi, önceki gün Barış Pınarı Harekatı nedeniyle ertelenmişti. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, dün meclis salonunda yaptığı basın toplantısında mitingin ertelenme nedenini ayrıntısıyla açıklarken, maden şirketine yeniden ruhsat verilmemesi için gereken her türlü mücadeleyi vereceklerini kaydetti.

Su ve Vicdan Nöbeti eylemlerinin sürdüğünü vurgulayarak basın toplantısına başlayan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kazdağları Su ve Vicdan Mitingi’nin ertelenme nedenini açıkladı.

“ÇOK RİSKLİ VE ÖNEMLİ BİR HAREKAT”

Başkan Gökhan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “13 Ekim günü maden ruhsatının yenilenmesi söz konusu olduğu için 12 Ekim Cumartesi Günü Ege ve Marmara Belediyeler Birliği ile birlikte bir miting planı yaptık. Çok ciddi de bir katılım olacağını biliyorduk. Bunu özellikle ayın 12’sinde yaptık ki bir gün önce ruhsat yenilenmesi söz konusuydu. Toplu bir tepki göstermek için bir miting düzenledik. Ancak geldiğimiz süreçte Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye’ye girdi ve özellikle terör örgütlerinin konuşlandığı bölgelere dört yerden giriş yaptı. Dolayısıyla askerlerimiz yabancı bir toprağa ayak basmış oldu. Elbette çok riskli ve önemli bir harekat. Biz de askerlerimize Allah korusun diyoruz. Herhangi bir yaralanma olmadan, burunları bile kanamadan inşallah Türkiye topraklarına dönerler diyoruz.

“İPTAL ETMEDİK, ERTELEDİK”

Türkiye’nin hatta dünyanın gündemi bu operasyona yöneldiği için biz de burada ayın 12’sinde yapacağımız mitingde belli bir coşku ve müzik olması söz konusu olması dolayısıyla, ayrıca bir takım provokatif bir takım işler olması riskine karşı, yine gündemde ikinci planda olmaması adına bu mitingimizi ileriki bir tarihe erteledik. İptal etmedik, mitingi yapacağız. Suriye’deki bu harekatın durumuna göre yine yapacağız çünkü miting önemli. Çanakkale’deki Kazdağları konusunda ve bu alanın dışındaki otuza yakın alandaki siyanürle altın ve gümüş işletmelerine karşı bir tavır söz konusu olacak. Mitingi erteliyoruz ama Su ve Vicdan Nöbeti’miz devam ediyor. Biz yine buradan ayın 13’ünde bu ruhsatın yenilenmemesi talebimizi buradan duyuruyoruz. O alandaki ziyaretlerin ve süreçteki tepkilerin de etkinliklerle devam edeceğini söyleyelim.”

“HAKLIYIZ, KAZANACAĞIZ”

“Mücadele çok önemli ve kutsal bir mücadele” diyen Gökhan, konuşmasına “Haklıyız, kazanacağız” diye son verdi. Başkan Gökhan, ayrıca yerel gazetelerde yer alan ve Cumhuriyet Savcılığı’nın kovuşturmaya gerek yoktur kararı aldığı “hırsızlık” haberlerine de tepki göstererek yerel gazetelerin yurttaşların yanında olması ve madene karşı durması gerektiğinin altını çizdi.

Eylem Gözeldere

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com