Çanakkale’ye Eskişehirli bir kadın eli değdi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden emekli zabıta amiri… Eskişehir’den Çanakkale’ye uzanan bir yolculuk öyküsü… Lelifer Onur tarafından, Saat Kulesi’nin hemen karşısında yer alan, Kuledibi sokak olarak bilinen Şair Ece Ayhan Sokak’ta açılan Capella CAfe-Bar dikkat çekiyor. Onur, Eskişehir’den Çanakkale’ye gelişini, mekanı nasıl açtığını ve Çanakkale’deki esnaf figürünü gazetemiz ile paylaştı.

Lelifer Onur, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden emekli zabıta amiri… Oğlunun 2011 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni kazanması ile Onur ailesinin yolu Çanakkale ile kesişti. O günden itibaren Çanakkale’yi seven ve kafasındaki mekan açma düşüncesini Çanakkale’de hayata geçirmek isteyen Lelifer Onur, Şair Ece Ayhan Sokak’ta işletmesinin kapılarını açtı.

28 Haziran’da açılışı yapılan ve Latincede Tapınak anlamına gelen Capella Cafe-Bar müşterilerini misafir gibi ağırlamaya başladı.

Capella Cafe-Bar sahibi Lelifer Onur, işletmesi hakkında ve Eskişehir’den Çanakkale’ye uzanan yolculuğu ile ilgili ufak bir değerlendirmede bulundu.

“Bir mekan açmak istedik ve doğru yer Çanakkale dedik”

Onur ile gerçekleştirmiş olduğumuz söyleşide, “Ben, 2 yıldır Ayvalık Sarımsaklı’da oturuyorum. Oğlum 2011 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni kazandı. Okumadı ama Çanakkale’yi çok seviyordu. Bir mekan açalım istedi. Bu mekanı da öğrenci potansiyelinin olması ve Çanakkale’de nezih bir ortam olmadığından dolayı açmak istedik.

Çanakkale’deki birkaç mekanı gezdim, etütler yaptım, gözlemledim fark ettim ki rahat bir hanımefendinin kendi başına eğlenebileceği bir ortam yok dedim. Ailenin gidebileceği düzgün bir yer yok dedim. Tabii bunları kendi gözlemlerinden yola çıkarak ortaya koydum… Bu mekanı tuttuk ve tadilatlarını yapmaya başladık.

“Öğrenciler ve aileler ile güzel diyaloglar kurduk”

1 Nisan’da iş yerini tuttuk, 28 Haziran’da açılışını yaptık. 2 ay tadilat süresi sürdü ve hazırlıklarımızı tamamladık. Mekan içerisindeki tüm ahşap ürünleri oğlum kendisi hazırladı. İçerideki bütün dizayn tamamen oğlum ve bana ait. Bu şekilde maceraya başladık. Çanakkaleli olmadığım için kendi çapımızda duyurular yaptık. Esnaf arkadaşlarla ve öğrenci arkadaşlarımızla diyaloglarımızı güzel kurduk. Aileler ile iyi anlaştık…

“Barlar ve kafeler dışarında gelenler tarafından açılıyor”

Esnaf olarak Çanakkale’yi gözlemlediğimde, Çanakkale’deki esnaflık boş… Burayı, dışarıdan gelen esnaf canlandırıyor. Az bir şekilde Çanakkaleli esnaf var. Barlar ve kafeler dışarıdan gelenler tarafından açılıyor.

Dükkanımızın adı Capella… Capella benim Eskişehir’de bir arkadaşımın iş yeriydi. Oradan esinlendim ve Latince tapınak anlamına gelmektedir. Yurt dışından gelen misafirlerimizi iyi ağırlıyoruz ve bizi samimi buluyorlar.

“İkramlarımızdan bir ücret talep etmiyoruz”

Alkollü ve alkolsüz içecekler bizim mekanımızda bulunmaktadır. Cafe-Bar şekilden hizmet veriyoruz. Burada dikkat çekmek istediğim konu şu, müşterilerimize yapmış olduğumuz ikramlar için her hangi bir bedel ödetmiyoruz. İçeceklerin yanında gelen ikramlar benim el emeğimdir ve kendi ikramlarımdır. İkinci sefer istediğinde ücret alınır ama ilk ikramdan kesinlikle ücret talep edilmez.

“Haftanın üç günü canlı müzik…”

Sabah 10.00’dan gece saat 02.00’ye kadar hizmet veriyoruz. Haftanın üç günü ise canlı müzik programları ile müşterilerimizi karşılıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com