Çanakkale kütüphanesine kavuşacak

İl Halk Kütüphanesi olarak hizmet vermesi için çalışmaların yürütüldüğü, eski Arkeoloji Müzesi’nde artık düzenlemelerin sona ermek üzere olduğu belirtildi. Eski müze yeni kütüphane önümüzdeki günlerde kapılarını Çanakkalelilere açmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yıllarda yıkılan Mehmet Akif Ersoy İl Halk Kütüphanesi, Çanakkale’de kütüphane eksikliği doğurmuştu. Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’nin hemen arkasında yer alan kütüphane binası yıkılmış ve yerine daha modern ve gelişmiş bir bina yapılması konusunda karar kılınmıştı. Kütüphane ihtiyacı doğan Çanakkale’de ise o günden sonra vatandaşlar ÇOMÜ Terzioğlu Yerleşkesi içerisinde yer alan kütüphaneyi kullanmaya başladılar.

Çanakkale Merkez’deki kütüphane eksiği yetkililerce giderilmek istendi ve Arkeoloji Müzesi’nin, İl Halk Kütüphanesi olarak kullanılması kararı alındı. Arkeoloji Müzesi’ndeki eserlerin, Troia Müzesi’ne taşınmasından sonra boşalan bina önce Etnografya Müzesi olacak dendi, sonrasında kütüphane olması için çalışmalar yürütüldü.

Edinilen bilgiye göre, Çanakkalelilerin kütüphane özlemi önümüzdeki ay sona erecek. Eğer çalışmalar ve düzenlemeler planlandığı gibi giderse, önümüzdeki ay eski Arkeoloji Müzesi, yeni İl Halk Kütüphanesi kapılarını kentlilere açacak.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com