Cevat İnce ile Kent Sohbetleri Başladı

Çanakkale Savaşları Enstitüsü ev sahipliğinde Cevat İnce’nin koordinatörlüğünde düzenlenen “Kent ve Tarih Üzerine Sohbetler” programının ilki geçtiğimiz günlerde gerçekleşti.

Kent ve Tarih Üzerine Sohbetler programının ilk konuğu Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lütfi Atay oldu. Muharebe alanları turizmi konusunun ele alındığı toplantıya, çok sayıda araştırmacı ve ilgili katıldı. ATAY, “Savaş Alanları, Turizm ve Kent” kavramlarının turizm literatürüne bağlı olarak genel tanımlarının hatırlatması ile başladığı sohbete, dünyadan örnekler ile geniş bir perspektiften kavramlara bakış yaparak yerel örneklere geçiş yaptı. Turizm ve turist kavramları ile destinasyon kavramı üzerine örnekler, ardından savaş ve savaş alanları ile hüzün ve acının biriktiği alanlar ile turizm kavramının nasıl buluştuğu ve bu alanların içinde bulundukları destinasyon ile ilişkisinin kurulması üzerinde durdu.

“Savaş Turizmi” alanlarında destinasyonun önemi ve destinasyon için çekim gücü, turizm işletmeleri, ulaşım gibi faktörlerin önemli olduğunu eklerken; savaş alanları turizmine dair yaklaşımları kurumlar aracılığı ile bir çalışmaya dönüştürerek geliştirilmesini ifade ederken katılımcıların da katkıları ile sorunlara kurumsal, akademik ve sektörden katılımcıların yanı sıra yöre insanında katılımı ile ortak akıl ile çözümler üretilmesinin gerekliliği üzerinde duruldu.

Haber MerkeziWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com