Gar katliamının yıl dönümünde birlik çağrısı

Eğitim Sen Çanakkale Şubesi tarafından, dün saat 12.30’da Belediye Çalışanları Sosyal Tesisleri’nde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada, Ankara Gar katliamının 4’üncü yılında asıl faillere hala gerekli yaptırımlar uygulanmadığı ifade edilerek 10 Ekim’de Golf Aile Çay Bahçesi’nde düzenlenecek anma törenine tüm kamuoyu davet edildi.

Ankara gar katliamının 4’üncü yıl dönümü sebebiyle Eğitim Sen Çanakkale Şubesi tarafından basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada aradan geçen dört yıl boyunca faillerin yargılanmasının göstermelik bir şekilde yapıldığı, asıl suçlular ve ihmali olan kamu görevlilerinin, avukatların tüm ısrarlarına, görgü tanıklarının ifadelerine rağmen mahkeme sürecinin tamamlanmadığı ifade edilerek şöyle dendi:

“103 yoldaşımız hayatını kaybetti”

“10 Ekim günü Ankara Garı önünde yaşanan katliam sonucu kaybettiklerimizin arkadaşlarımızın yoldaşlarımızın anılarına mücadelelerine, bizler her platformda sahip çıkarken bilinmelidir ki katliamın ve faillerinin tüm açıklığıyla ortaya çıkarılması mücadelesini bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yürüteceğimizi kamuoyu önünde belirtiyoruz. DİSK, KESK, TTB, TMMOB un çağrısı ile talebimiz barış ve kardeşliktir. 10 Ekimde Ankara da alanlara çıkan mücadelenin ön safında yer alan arkadaşlarımızın taleplerinin ne kadar haklı olduğunu bu gün Ortadoğu da yaşanan gelişmelerden anlamak mümkündür. Suriye Irak ve Filistin de yaşananlar, ABD ve Rusya’nın bölgede yaptıkları, İran’ın kuşatılmak istenmesi, ülkemizin askeri operasyonlarla Suriye bataklığına çekilmesi gibi sayacağımız birçok gelişme barışın ne kadar elzem olduğunu göstermektedir. Ankara garında toplanan barışçıl kitlenin tek talebi kardeşçe omuz omuza demokratik bir ülke yaratmak ve hiç kimsenin ötekileştirilmediği bir düzen talebidir. Sadece barışçıl bir yaşam, hukuk ve demokratik bir ülke talebi ile alanlara koşanlara karşı işlenen bu kanlı saldırı sonucu 103 yoldaşımız hayatını kaybetmiştir.”

10 Ekim’de anma töreni daveti…

“O gün o meydana koşan yoldaşlarımızın bıraktığı bayrak elden ele barış özgürlük ve adalet demeye devam etmektedir. O bayrak ülkemizin tüm emekçilerinin elinde alanlarda dalgalanmaya devam edecektir. Bu şiarla biz Çanakkaleli emekçiler olarak o bayrağı elden ele taşıyacağımızı tam bağımsız ve demokratik bir ülke yaratana kadar mücadeleden asla geri durmayacağımızı buradan ilan ediyoruz. Ankara’nın sonbaharında hain bir saldırıyla toprağa düşen yüzlerin anısına sahip çıkacağız. Tek adam diktatörlüğüne, IŞİD barbarlığına ve IŞİD’i koruyup besleyen odaklara karşı alanlarda olacağız. Yoldaşlarımızın anısına sahip çıktığımızı ideallerini yaşatacağımızı özlemlerini gerçekleştireceğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz. Ankara garında katledilen tüm yoldaşlarımız gibi, ilimizin kaybı olan Çanakkale Emek Partisi İl Başkanı Sayın Ercan ADSIZ ile birlikte yoldaşlarımızı saygı ve sevgi ile yad ediyoruz. Bu duygularla Çanakkale’nin Emek Demokrasi Örgütleri olarak tüm Çanakkale halkını, demokratik kamuoyunu, 10 Ekim Perşembe günü saat 18.00 de Golf Çay Bahçesine Ankara Garı Katliamının anma törenine davet ediyoruz.”

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com