PTT Vatandaşı Mağdur Ediyor!

İşsizlik oranının oldukça yüksek olduğu Türkiye’de, istihdam yaratmayan kamu kurumları vatandaşın hayatını kabusa çeviriyor. Çanakkale’de PTT’nin eleman yetersizliğinden dolayı binlerce tebligat adreslere ya geç gidiyor ya da gitmiyor. Davası olan vatandaş davasından, cezası olan vatandaş cezasından bihaber muhtarlıklarda tebligatının peşine düşüyor. Muhtarlıklar hafta sonları kapalı olmalarına rağmen, binlerce tebligatı teslim alarak bir şekilde vatandaşa ulaştırmaya çalışıyorlar. Vatandaşlar çaresiz ve öfkeli bir şekilde, “İşsizlik bu kadar fazlayken, personel almayan, istihdam yaratmayan, kamu kurumları neden hayatımızı zora sokuyor?” sorusunu yetkililere ilettiler…

Çanakkale’de son zamanlarda tebligatlar adreslere geç gitmeye başladı. Tebligatların fazla olması ve PTT’nin eleman yetersizliği birleşince ortaya sorunlu bir tablo çıktı. Adreslere geç gelen yada hiç gelmeyen tebligatlardan personel tarafından akşam saat 18.00 sularında mahalle muhtarlıklarına bırakılıyor. Ondan sonra ise sorunun başka bir halkası ortaya çıkıyor. Vatandaş kapısındaki sizi bulamadık notunu görüp doğru muhtarlığın yolunu tutuyor. Muhtarlıklar binlerce evrak arasından doğru kişinin tebligatını bulup kendilerine teslim ediyor. Peki, bu görev muhtarlıkların görevi mi?

“2 personel emekli-2 personel tayin oldu- 2 personel raporlu…”

Edinilen bilgiye göre Çanakkale’de dağıtımlardan sorumlu 2 PTT personeli emekli oldu, 2 personel rapor aldı, 2 personel ise başka bir yere tayin oldu. Eleman yetersizliği ve evrakların dağıtımında sorun ortaya çıkınca PTT ilçelerdeki personellerini iddiaya göre 400 TL ücretle hafta sonları Merkez’de görevlendirdi. Personel Merkez’i bilmediğinden dolayı evrakların dağıtımında yaşanan sorunlar daha da arttı.

“Saat 18.00’de binlerce evrak muhtarlılara bırakılıyor”

Muhtarlıklar hafta sonları kapalı olmalarına rağmen, gelen tebligatlarını açmak için muhtarlıkları açık tutuyorlar. Evraklar saat 18.00’de kendilerine ulaşıyor. Sonrasında vatandaş tebligatını almak için muhtarlığa gidiyor.

“Önce vatandaş sonra muhtarlar bu durumdan mağdur!”

Konuyla ilgili Barbaros Mahallesi Muhtarı Şaban Şahin, “Muhtarlıklarımızı açık tutmak zorunda kalıyoruz. Görevli personeller adresleri bulamıyorlar. Evraklar ortada kalmasın diye muhtarlığımıza getiriyorlar. Biz evrakları teslim aldıktan sonra hepsini tek tek not alarak kayıt altında tutuyoruz ve bize gelen vatandaşa teslim ediyoruz. Telefonlarımız hiç susmuyor! Vatandaş evrağım nerede, neden gelmesi gibi soruları bize sürekli olarak iletiyorlar. Bu durumdan başta vatandaş sonrada biz mağduriyet yaşıyoruz” dedi.

“Sorun personelin değil, PTT yönetiminin sorunu!”

Bir başka mahallenin muhtarı, Cevatpaşa Mahallesi Muhtarı Evren Kızoğlu, “Sorunu PTT ile paylaştık. Görüşmelerimiz oldu, personel yetersizliği var dediler. 400 TL ücretle hafta sonları çalışan ve yığılı evrakları adreslere ulaştıramayan çalışanlar suçlu değil. Sorun personel istihdam etmeyen PTT yönetiminde. Yaşanan durum tam bir mağduriyettir. İnsanlar cezalarından, ödemesi gereken ödemelerinden ve haklarında açılan davalardan haberdar olamıyorlar ya da geç haber alıyorlar. Tüm bu süreç yine vatandaşı zor durumda bırakıyor” ifadelerini kullandı.

“Kamu kurumları neden istihdam yaratmıyor”

Vatandaş yaşanan sorun karşısında yetkililere bir soru sordu. “Kamu kurumları genç işsiz ve işsizlik oranlarının bu kadar fazla olduğu Türkiye’de neden istihdamda bulunmuyor?”

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com