KUMARHANE

Küçük kasabanın birinde, bir caminin tam karşısında arazisi olan adam, bir kumarhane inşa etmeye başlamış. İmam ve cemaat buna şiddetle itiraz etmişler. Ancak mal sahibinin kendi arazisi üzerine nasıl bir iş yeri açacağına da yasal olarak karşı çıkamamışlar. Tüm cemaatin tek yapabildiği şey, imamın öncülüğünde bu kumarhane için her gün beddua etmekten öteye geçememiş. İnşaat ilerlemiş ve açılışına birkaç gün kala her nasılsa şiddetli bir yıldırım düşmesi sonucu kumarhane yerle bir olmuş. Caminin cemaati bu olaydan duydukları büyük memnuniyeti saklamaya gerek görmemişler. Kumarhane sahibi adam, cami imamının ve cemaatin direkt veya endirekt olarak, bu hasardan sorumlu oldukları iddiası ile camiye karşı tazminat davası açmış. Cami imamı ve cemaat, savcılığa verdikleri savunmalarında, bu konuda herhangi bir şekilde sorumlu tutulmalarına şiddetle itiraz etmişler. Bu olayın kendi dualarından dolayı meydana gelmiş olabileceği iddiasını da kabul etmemişler. Gerekli tüm belgeler tamamlanıp, mahkeme günü geldiğinde hakim dosyayı dikkatle incelemiş ve taraflara dönüp:

– Bu konuda nasıl bir hüküm verebileceğimi bilmiyorum, demiş. Ancak dosyadaki tutanaklara bakarsak ortada tuhaf bir durum var. Taraflardan birisi duanın gücüne inanan bir kumarhane sahibi, diğeri ise duanın gücüne kesinlikle inanmayan bir imam ve cemaati!

AZICIK UCUNDAN

Delikanlı süpermarkette işe başlamış, müdürü “Hoş geldin, hayırlı olsun” diyerek elini sıkmış, ona paspası uzatıp “Haydi başla bakalım, yerler pırıl pırıl olacak” demiş gülümseyerek. “A…Ama ben üniversite mezunuyum?” diye cevap vermiş delikanlı şaşırarak. “Oh… Çok özür dilerim..” demiş müdür, “Unuttum, haklısın.. Paspası bana ver de sana nasıl yapılacağını bi göstereyim!”

***

Kadın uzun zamandır almak istediği kahve makinesine imrenerek bakarken, “Sakın tereddüt etmeyin ve bunu hemen alın…” demiş tezgahtar “Tek yapacağınız kahvesini, filtresini koyup haznesini suyla doldurmak, düğmesini açıp yatağa girip uyumak… Kalktığınızda mis gibi sımsıcak kahveniz hazır, sizi bekliyor olacak…”Kadın makineyi satın almış, iki hafta sonra arkadaşları “Nasıl?” demişler, “Makinenden memnun musun?”“Aman, o aptal şeyle uğraşamam, geri götüreceğim…” demiş kadın, “Ne zaman canım kahve çekse suyunu falan hazırlayıp yatağa girip uyumak zorunda kalmıyor muyum o deli ediyor beni!”

Sağlıcakla kalınız.

 



WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com