“Birileri ezberletmiş, ellerine verip okutmuş!”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, geçtiğimiz günlerde Alamos Gold isimli maden şirketine destek olmak için belediye önünde eylem yapan Kirazlı köyü muhtarı ile Kirazlı’da yaşayan bazı köylüleri “Bize verdikleri dilekçede öyle ifadeler var ki, bunlar devamlı birilerinin söylediği cümleler… Sürekli tekrar ediyorlar. Birileri ellerine vermiş okutmuş… Çevrenin katliamından değil, orada bulunan kampçılardan rahatsız oluyorlarmış. Bu, olayı saptırma, şirazesinden çıkarma dilekçesidir!” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kirazlı’da devam eden siyanürlü maden arama çalışmaları ve ağaç kesimini gerçekleştiren maden şirketine destek olan köylülere ve muhtar Erkan Can’a, Ekim Ayı Belediye Meclis’inden seslendi.

“Söylemler çok tanıdık”

Gökhan, “Bize verilen dilekçede devamlı birilerinin söylediği cümleler var. Sürekli tekrar ediyor, herkes farklı bir şey söyleyebilir ama öyle değil. Deniyor ki ‘Bu bölge söylendiği gibi değil, Kazdağları ile arasında 40 km den fazla mesafe var, söylendiği gibi o kadar ağaç kesilmedi, biliyoruz ki kesilen ağaç sayısı 13 bin civarında’ Çok tanıdık gelmedi mi bu söylemler? ‘Şirket bize yardım ediyor, iş veriyor, kendi işini de düzgünce yaptığını gördüğümüz maden şirketine haksızlık edildiğini düşünüyoruz’ diyorlar. Tarım bitmiş, adam köyden geçinemiyor, çocuğunun eğitimini sağlayamıyor, maden şirketi yardım ediyor diyor” şeklinde konuştu.

“Doğanın katlinden değil de çevrecilerden mi rahatsızsın?”

Gökhan, sözlerine şöyle devam etti: “Akköy’de zeytinlikler kurumaya başladı, termik santralden. Çevre konusunda Çanakkale katlediliyor. Ama bunlara bunu kim yazdıysa, ‘kim olduğunu bilmediğimiz bir grup kamp yapmaya devam ediyor, aile kadın çocuk rahatsızız’ demişler. Doğa katlediliyor rahatsız değilsin ama o insanlardan rahatsızsın. Ben de diyorum ki o alanın 200 metre altında jandarma var ve sivil jandarma her daim o alanda, böyle bir şey olmasına jandarma müsaade eder mi? Birileri ellerine vermiş ve okutmuş bu dilekçeyi. Bu, olayı çarpıtma ve şirazesinden kaydırma dilekçesidir!”

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com