Flamingoların Evine Temizlik Şart!

Lapseki’ye bağlı Çardak beldesinde yer alan, flamingo kuşlarına da ev sahipliği yapmasıyla bilinen doğa harikası Lagün Gölü, özelliğini kaybetme tehdidi altında… İl Genel Meclisi Ekim ayı toplantılarında, CHP’li Ali Özkan Aldemir tarafından gündeme getirilen konu hakkında bir çalışma yapması bekleniyor.

İl Genel Meclisi Ekim ayı toplantılarının üçüncü birleşiminde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Lapseki İl Genel Meclisi Üyesi Ali Özkan Aldemir tarafından verilen önergede, Çardak beldesinde ve Boğaz’ın güney kesiminde yer alan Lagün Gölü’nün içinde bulunduğu tehlikeye dikkat çekildi.

Avrupa’dan göç eden flamingo kuşlarının dinlenme ve beslenme alanı olan, yengeç ve karides gibi eklem bacaklı hayvanlara da ev sahipliği yapan doğa harikası Lagün Gölü; çevre, tarım, su yetiştiriciliği, avcılık, deniz turizmi için de önem arz ediyor. Önergesinde gölün doğal tıkanma sonucu deniz bağlantısı kesileceğine vurgu yapan Aldemir, gölün özelliğini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Aldemir, meclis  başkanlığına verdiği önergede şu ifadelere yer verdi:

“Çardak Lagün Gölü’nün giriş kısmı, doğal olaylar sonucunda kum ile tıkanmak üzeredir. Ve tıkanma belirtileri görülmektedir. Su sirkülasyonunun sağlanabilmesi ve çevre kirliliğinin önlenmesi için gölün deniz bağlantısı sağlanmalıdır. Aksi takdirde Lagün Gölü özelliğini kaybetmesi durumu ile karşı karşıya kalacaktır.

Bunun önlenmesi için deniz bağlantısının olduğu giriş kısmındaki biriken kumlar buradan alınarak kum adasına serilmesi ve Lagün Gölü’nün eski sağlıklı durumuna getirilmesi konusunda çalışma yapılmasına ve konunun İl Genel Meclisi’nin gündemine alınmasına arz ederim.”

Gündeme oybirliği ile alınan önerge, komisyonlarca incelenmek üzere havale edildi. Anadolu’da allı turna olarak bilinen flamingoların evinin temizlenmesine yönelik çalışmaların ilerleyen günlerde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

 Eylem Gözeldere