Esenler halkı imza kampanyası başlattı

Esenler Mahallesi’nde yer alan Şehit Kıvanç Kaşıkçı Anadolu Teknik Meslek Lisesi kampüsü içerisine, İmam Hatip Ortaokulu açılması Esenler halkının tepkisini çekti. Mahalleli geçtiğimiz gün, Özgürlük Parkında toplanarak hem imza kampanyası başlattı hem de basın açıklamasında bulundu.

Günlerdir Çanakkale’de en çok konuşulan konulardan biri olan Esenler Mahallesi’ne yeni açılan İmam Hatip Ortaokulu, Esenler Mahallesi halkının tepkisini çekti. Okulun Meslek Liseleri Kampüsü içerisine açılmasına bir türlü anlam veremeyen ve büyük bir binanın boş kalmasına tepki gösteren mahalle halkı, Cuma günü Özgürlük Parkı’nda toplandı. Mahalleli önce basın açıklamasında bulundu, sonrasında imza kampanyası başlattı.

“13 öğrenciye özel bina tahsis edildi”

Yapılan basın açıklamasında, “Esenler’de çocuklarımızın geleceğine yapılan yeni bir saldırı ile karşı karşıyayız. Bir tarafta gittikçe artan öğrenci sayısına rağmen gereken en temel kaynak olan yer ihtiyacı bile karşılanamayan Cevatpaşa Ortaokulu, hemen yanı başında 13 öğrenciye için bir bina tahsis edilerek dayatılan Şehit Kıvanç Kaşıkçı İmam Hatip Ortaokulu. Cevatpaşa Ortaokulu’nda geçen yıl 5 sınıfa kayıt yaptıran öğrenci sayısı 280 iken bu yıl bu sayı 363 öğrenciye çıktı. Bu okulda artık 40 kişilik sınıflarda ders yapılırken bir adım ötesinde İmam Hatip dayatması için 13 öğrenciye özel bina tahsis edildi.

“Çocuklar adaletsiz bir eğitimin mahkumu”

Merkez Ortaokulu’nun İmam Hatip Ortaokulu’na dönüştürülmesinde olduğu gibi Esenler’de de mahallemizin ihtiyaçları hiçe sayılarak çocuklarımız adaletsiz bir eğitim ortamına mahkûm ediliyor.

“İhtiyaç fazlası İmam Hatip okulları kapatılmalı”

Geçtiğimiz yıllarda değerler eğitimi bahanesiyle sınıflarda imamları derslere sokmaya yeltenen ve oluşan tepkiler sonucu bu uygulamayı devam ettiremeyen Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü açtığı yeni İman Hatip okullarıyla gerici kuşatmayı artırırken boş kalan İmam Hatip okulları bu politikanın tutmadığının en net göstergesi. Biz Çanakkale’nin aydınlanmacı ve ilerici yurttaşları olarak başlattığımız bu imza kampanyasıyla başta İmam Hatipleştirilen eski Merkez Ortaokulu ve Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin İmam Hatip Ortaokulu’na dönüştürülen binasının kentin ve bölgenin ihtiyaçlarına göre şekillendirilmesini talep ediyoruz ve bu açıkça görülen ve Çanakkale halkı tarafından her türlü başkaya rağmen tercih edilmeyen ihtiyaç fazlası İmam Hatip okulları kapatılmalı.

“Çocuklar 40-45 kişilik sınıflara mahkum edilmemelidir”

Çocuklarımız gerici dayatma politikaların uğruna 40-45 kişilik sınıflara mahkum edilmemelidir. Bunun için mücadele edeceğimizi ilan ediyoruz ihtiyaç fazlası olduğu gerici dayatmalara teslim olmayacağız, çocukların laik, bilimsel ve parasız eğitim hakkı için mücadele edeceğiz” cümleleri yer aldı.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com