CHP’li İsmet Güneşhan’dan Çan ve Yenice hatırlatması: “Vali ve AK Partili vekiller halka cevap versin!”

Geçtiğimiz günlerde gazetemizde yer verdiğimiz Çan ve Yenice’nin turizm merkezi olmaktan çıkarılmasıyla ilgili haberimizin ardından CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, söz konusu meseleyle ilgili bir kez daha basın açıklaması yaptı. Güneşhan, Vali Orhan tavlı, AK Partili Milletvekilleri Bülent Turan ve Jülide İskenderoğlu ile TÜRSAB Başkanı Ahmet Çelik’i konuyla ilgili açıklama yapmaya davet ederek, “Kazdağları’nda halka rağmen ısrar edilen siyanürlü altın madenciliğinden sonra Turizm merkezlerinin iptal edilmesi kararının bir cezalandırma olduğu ileri sürülmeye devam ediliyor. Sayın Vali, iktidar milletvekilleri ve kurum temsilcileri Çanakkale halkına bir an önce gerekli cevabı vermelidir” dedi.

Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla Çan Etili Tepeköy Termal Turizm Merkezi ve Yenice Turizm merkezinin, turistik merkez olmaktan çıkarılmasının yankıları sürüyor. Geçtiğimiz günlerde bizler de GÜNDEM olarak hem ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer hem de TÜRSAB Başkanı Ahmet Çelik’e konuyla ilgili görüşlerini sormuş fakat dişe dokunur bir yanıt alamamıştık.

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, haberimizin ardından bir basın açıklaması daha yayınlayarak konunun muhatabı olan yetkililerin artık halka bir cevap vermedi gerektiğini belirterek şu ifadelere yer verdi:

“BU BİR CEZALANDIRMA MI?”

“Dünya’nın en önemli oksijen depolarından, binlerce canlı türünü barındıran Kazdağları’nı yok edecek siyanürlü altın madenciliği tartışmaları henüz bitmeden, resmi gazetede yayınlanan bir Cumhurbaşkanlığı Kararı, Çanakkale turizmini olumsuz etkilemiştir. Bu konu ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde yapmış olduğumuz basın toplantısında özellikle başta Sayın Vali Orhan Tavlı olmak üzere, AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, AKP Milletvekili Jülide İskenderoğlu, İl Başkanı Gültekin Yıldız, TÜRSAB Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Çelik ve STK Başkanlarının bu konu hakkındaki düşüncelerini kamuoyunun merak ettiğini, neler düşündüklerini, açıklamalarını istemiştik ama o günden bugüne maalesef hiçbir açıklama yapılmadı. Kazdağları’nda halka rağmen ısrar edilen siyanürlü altın madenciliğinden sonra Turizm merkezlerinin iptal edilmesi kararının bir cezalandırma olduğu, özellikle Çanakkale kamuoyunda ciddi biçimde ileri sürülmektedir.”

MADDE MADDE SORDU

“Şimdi Çanakkale kamuoyu aşağıdaki soruların cevaplarını ivedilikle beklemektedir.

  1. Bahsi geçen Turizm Merkezini iptal edilme gerçekleri nelerdir?
  2. Çan ve Yenice’de bulunan Turizm Merkezleri iptal edilmeden önce Sayın Vali, Sayın İktidar partisinin Milletvekilleri ve Turizmle ile ilgili derneklerin ve konunun uzmanlarının görüşü alınmış mıdır?
  3. Çan’da Turizm Merkezinin iptal edildiği bölgedeki Termal suyun altın madenciliği ve Termik Santrallerde kullanılacağı doğru mudur?
  4. Bahsi geçen bölgede yeni Termik Santral ve Altın Madenciliği izinleri verilmiş midir?

Sayın Vali ve iktidar milletvekillerinin bu soruların cevaplarını biran önce Çanakkale halkına vermelidir. Biz CHP olarak konunun takipçisiyiz, bu konu ile ilgili olarak da Genel Başkan Yardımcımız Sayın Muharrem Erkek ve Çanakkale Milletvekilimiz Özgür Ceylan, TBMM’ye soru önergesi verilmiştir.”

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com