Mutlu’dan SAMEKS değerlendirmesi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) 2019 yılı Eylül ayı SAMEKS verileri açıklandı. MÜSİAD Çanakkale Şube Başkanı Şerif Mutlu, verileri değerlendirdi.

 MÜSİAD Çanakkale Şube Başkanı Şerif Mutlu, SAMEKS verilerini değerlendirdi. Mutlu  “2019 yılı Eylül dönemine ilişkin görünümü, reel sektörün geneline yönelik olumsuz bir tablo sunmaya devam etmiştir. Bu dönemde T.C. Merkez Bankası tarafından açıklanan imalat sanayi kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi verilerinde gözlenen düşüşler SAMEKS’teki gerilemeyi teyit ederken, TÜİK tarafından açıklanan sektörel güven endeksinde de gerileme kaydedilmiştir.  Buna karşın; dönem boyunca 50 referans değerinin altında seyretmiş olmasına rağmen SAMEKS Bileşik Endeksi’nin üçüncü çeyrek ortalaması 46,3 seviyesinde gerçekleşmiş ve önceki çeyreğe göre toparlanma sinyali vermiştir. Bu bağlamda bilhassa faiz oranlarında gerçekleşen düşüşlerin sürmesiyle birlikte iktisadi faaliyetin canlanması ve reel sektöre yönelik görünümün yılın son çeyreğiyle birlikte pozitife dönmesi beklenmektedir.

2019 yılı Eylül ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 1,4 puan azalarak 46,4 değerine gerilemiştir.

Endekste gözlenen bu azalışta hizmet endeksinin önceki aya göre 2,2 puan azalarak 45,8 puana gerilemesi etkili olurken, sanayi endeksi de 2,0 puan azalarak 46,6 seviyesine gerileyerek negatif görünümünü sürdürmüştür.

Bu dönemde hizmet sektörüne yönelik girdi alımlarındaki ivme kaybı iş hacmini olumsuz etkilerken, sanayi sektöründe de yeni siparişlerdeki azalmaya bağlı olarak üretim kaybı gözlenmiştir. Böylece 50 referans değerinin altındaki seyrini Eylül ayında da sürdüren SAMEKS Bileşik Endeksi, reel sektöre yönelik durgunluğun bu dönemde de devam ettiğine işaret etmiş ve yılın üçüncü çeyreğine ilişkin olumsuz bir görüntü vermiştir.”

Haber Merkezi

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com