İÇMEYİN KARDEŞİM

Araçlarda, sürücü koltuklarında oturan sürücülerin, seyir halinde iken sigara kullanmaları yasaklandı. Çok da güzel oldu. Keza bu yasa yıllar önce, 2013 yılında çıkmıştı. Uygulanmıyordu. Çoğu vatandaş, yapılan olumsuz propagandaya kanarak, araç içinde bulunun herkesi kapsadığını zannetti. Yok efendim, hükümet bütçe açığını kapatmak için böyle bir yola gidiyormuş, bu uygulama hükümeti düşürecek, oy kaybına sebep olacakmış. Güldürmeyin adamı. Trafikte, cep telefonu kullanmak ile sigara içmek aynı kategoridedir. Kendinizi tehlikeye attığınız gibi, diğer insanlarının hayatını da tehlikeye attığınızın farkında mısınız? Vay efendim, özel aracımla seyrederken, benim özel alanımdır kamu ile ilgili değildir diyemezsiniz. Tarlada tabanda, bağda bahçede araç kullanırken, sigara içerseniz sizden başkası zarar görmez. Amma ve lakin trafiğe çıktığınızda, kamusal alana girmiş bulunuyorsunuz. O yüzden “Ben içerim arkadaş” diyemezsiniz. Toplum içinde yaşamanın kuralıdır bu. Ancak ben toplum içine girmem ormanda, dağda, bayırda yaşarım derseniz; kimse de size bir şey diyemez. O zaman aksırıncaya, tıksırıncaya kadar için. Hatta burnunuzdan gözünüzden duman çıkartın. Hükümete muhalif olanlar, mal bulmuş mağribi gibi, hemen bu sigar yasağına sarıldılar. Ne bulsalar saldırıyorlar. Soğan, patates, sarımsak. Ne bulurlarsa. Her türlü zerzevatı. Fark etmiyor. Bu millet enayi değil. Sizin üç on paralık eleştirilerine kulak vermez.

YASA NE DİYOR

Kanun 6487 No  Kabul Tarihi: 24/5/2013

MADDE 26 – 7.11.1996 tarihli ve 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunun 2’nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve altıncı fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“c) Hususi araçların sürücü koltukları ile taksi hizmeti verenler dâhil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında, “Tütün içermeyen ancak tütün mamulünü taklit eder tarzda kullanılan her türlü nargile ve sigara, tütün ürünü kabul edilir.”MADDE 27 – 4207 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin on altıncı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(16) Bu maddedeki cezaları gerektiren fiillerin bir yıllık dönemde tekerrürü hâlinde idari para cezası bir kat; ikinci tekerrürü hâlinde iki kat artırılarak verilir. Aynı dönemdeki üçüncü tekerrürde de iş yeri on günden bir aya kadar kapatılır.”Yasa aynen böyle diyor. Yani, yalnızca sürücüleri kapsıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, alkol ile ilgili düzenlemeleri de içeren 6487 sayılı “Bazı Kanunlar ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”u, 12 Haziran 2013 onayladı. Yani, Patates, Soğan, gitti Erdoğan değil. Sayın Gül imzalamış. Çatı, aday adayınız! Sağlıcakla kalınız. Sigaranın sağlığa ve can güvenliğine zararlı olduğunu da, unutmayınız.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com