Gürses’ten stratejik plana 2 madde

6 ay boyunca İl Özel İdaresi tarafından Çanakkale’de 4 yıl boyunca uygulanacak olan 2020-2024 Stratejik Planı hazırlandı. Son yıllarda 17 fabrikanın kapandığı ve üretim potansiyelinin düştüğü Çanakkale için hazırlanan Stratejik Plan oldukça önem arz etti. CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Gürses tarafından plan incelendi ve 2 madde plana eklensin diye meclise sunuldu. O iki madde meclisten geçerek planda yer aldı. 6 aydır hazırlanan plana son 10 günde iki madde eklenmiş oldu. 

İl Özel İdaresi tarafından kentin gelişiminin daha planlı ve vizyoner olabilmesi için oluşturulan Stratejik Planlama geçtiğimiz gün meclisten geçti. 6 ay boyunca üzerinde çalışılan ve 4 yıl boyunca uygulanacak olan plandan CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Gürses’in ifadelerine göre üyelerin son 10 günde haberi oldu. Son 10 gün içerisinde toplanan üyeler plan üzerinde incelemeler yaptılar ve istişarelerde bulundular.

Çiftçinin ve üreticinin defalarca kez kan ağladığına değinen CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Gürses iki madde oldukça önemlidir dedi. Gürses’in ısrarları ve çalışması ile o iki madde İl Genel Meclisi tarafından onaylanarak plana eklendi.

6 aydır üzerinde çalışılan ve 4 yıl boyunca uygulanacak olan 2020-2024 Dönemi Stratejik Planı, İl Genel Meclisi tarafından kabul gördü. Stratejik Plana son 10 gün içerisinde CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Gürses’in çabaları sonucunda iki madde eklendi.

“Tarım ve Hayvancılığa dayalı sanayi desteklensin”

Seneler içerisinde Çanakkale’de tarım ve hayvancılığa dayalı 17 fabrika kapanmıştı. Sanayi üretiminin yıllar içerisinde düştüğü Çanakkale’de oluşturulan Stratejik Plana, Tarım ve Hayvancılığa Dayalı Sanayi’nin Desteklenmesi maddesi konuldu.

“Çanakkale serbest ticaret bölgesi ilan edilsin. Gümrük Kapısı açılsın”

Öte yandan endemik bitki türleri olan ve marka değeri bulunan meşhur tescilli ürünleri olan Çanakkale’de artık gümrük kapısı açılması gündeme getirildi. İsmail Gürses tarafından önerilen gümrük kapısı açılması ve serbest ticaret alanı da Stratejik Plan’da yer aldı.

Böylece Gürses tarafından plana eklenen iki madde, Çanakkale’de üreticinin üretmiş olduğu ürünlerin rahat bir şekilde ihraç edilmesi ve üreticinin ürününün ve üretimin değer kazanması açısından oldukça olumlu bir gelişme olarak kayıtlara geçti.

Konuyla ilgili CHP İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Gürses gazetemize açıklamalarda bulundu. Gürses, bu plan 4 yıl boyunca uygulanacak. Uygulanılması açısından elimizden geleni yapacağız ifadelerini kullandı.

“Bu plan gelişimlerin daha vizyoner olması açısından önemlidir”

CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Gürses, “4 yılda bir Stratejik Planlamalar yapılıyor. Stratejik Planlama İl Özel İdaresi tarafından yapılırken, ildeki tüm paydaşlardan ve kurumlardan görüş alınıyor. Alınan görüşler sayesinde Çanakkale’nin dört yıl boyunca kalkınabilmesi ve adımların daha vizyoner atılması için Stratejik Planlama oldukça önem taşıyor.

“Planla ilgili 6 aydır bize bir bilgilendirme yapılmadı. Son 10 gün haberimiz oldu”

İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan stratejik plan geçtiğimiz gün İl Genel Meclisi’nden geçerek 4 yıl boyunca Çanakkale’de uygulanacak. Plan içerisine bu dört yıl boyunca eklemeler yapılabiliyor. Bizim bu stratejik plandan son bir hafta haberimiz oldu. Daha önceden açık bir şekilde duyurulmadı, çalışmalar kapsamında her hangi bir bilgilendirme yapılmadı. Son 10 gün bizde sürece dahil olduk ve çalışmalarımızı ve eklemelerimizi yaptık.

“Planı inceledim ve eksikleri not aldım”

Planı inceledim ve eksikliklerle ilgili notlar aldım. Tarım ve hayvancılığın desteklenmesi ve gelişmesi için bir madde eklenmesini önerdim. Bizim partimizin stratejisi de bu yöndedir. Mutlaka tarımla ilgili bir maddenin eklenmesi gerekmektedir dedim, grup olarak tartışıldı ve mecliste kabul gördü.

“Gümrük kapısı açılması oldukça önemlidir”

Tarım ile ilgili maddenin yanı sıra Çanakkale’nin serbest ticaret bölgesi haline gelmesi ve gümrük kapısı açılması yönünde çalışmaların yapılmasını da dile getirdim. Çanakkale’de üretilen ürünlerin, marka değerlerinin, yurt dışına pazarlanmasında kolaylık sağlanması gerekmektedir. Gümrük kapısı açılması ve serbest ticaret bölgesi haline gelmesi ile Çanakkale’nin ihracat gelirleri artacaktır” dedi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com