İçerde yasak – Dışarıda serbest!

Çanakkale Merkez’de bulunan okulların öğle aralarında, okul kapılarının hemen önü… Okulların öğle arasına girmesiyle birlikte yemek yemek için öğrencilerin soluğu hızlı bir şekilde, okulun dışında, okul kapısının önünde aldıkları görüldü. Öğrenciler okul kantinlerinde satılmayan yiyecekleri okulun önüne sipariş vererek öğlen yemeklerini bu şekilde yiyorlar. Konuyla ilgili ortaya çıkan güvenlik zafiyetine Çanakkale Kantinciler Derneği Başkanı Abdülaziz Asan tepki gösterdi. Asan, “Okul kantinlerinde satılmayan, satılması yasak olan yiyecekler öğrenciler tarafından okula sokuluyor. Öğrenciler her öğlen okullarda satılması yasak olan yiyecekleri göz göre yiyorlar. Paket servislerle okula gelen paketlerin içinde kim bilir ne var? Okul önlerinde hiçbir denetleme yok” dedi.

Çanakkale’de öğle arasında okulların önünde ortaya çıkan bir manzara… Saatler 11.30 suları… Öğrenciler tam gün olan okullarından öğle yemeği yemek için dışarıya çıkıyorlar. Tam o anda okulların önü panayır yerine dönüyor. Çanakkale’nin dört bir yanından paket servisçiler okulun önüne gelerek, öğrencilerin kendilerine verdikleri siparişleri öğrencilere teslim ediyorlar.

Okul kantinlerinde satılması yasak olan, sürekli yapılan denetimlerle kantinlerde satılmasının kesinlikle önüne geçilen yiyecekler, içecekler öğrencilerin elinde neredeyse her gün tüketiliyor.

“Okul önlerinde hiçbir denetleme yok!”

Ortaya çıkan manzara Çanakkale Kantinciler Derneği Başkanı Abdülaziz Asan’ı isyan ettirdi. Asan, “Bu çocuklar ne yiyorlar belli değil. Türkiye’nin pek çok yerinde öğrencilerin okul sınırlarının dışına okul vaktinde çıkmaları yasak… Çanakkale’de okul dışına çıkmak yasak değil, okulda fast food ürün satmak yasak ama o ürünleri okulun hemen önünde satın alıp tüketmek yasak değil. Bu nasıl bir düzen! Bakanlık bu ürünlerin kullanılmasını kesin olarak yasaklamışken, Çanakkale’de okul önlerinde neden denetleme yok?” tepkisinde bulundu.

“Senelerdir okul kapıları kapatılsın diyoruz”

Abdülaziz Asan, “Paket servisleri okullara getiren firmaların üzerinde isimleri yok. Senelerden beri kantinciler olarak okul kantinlerinin kapılarının kapatılmasını, öğrencilerin okullarda sağlıklı yemek yemeleri için uğraşıyoruz. Ne yazık ki bir türlü başarıya ulaşamıyoruz. Örnek olarak; Zonguldak, Sakarya, İstanbul, İzmir, Samsun, Elazığ gibi bölgelerde okul kapıları sürekli kapalıdır ve paketçiler okullara giremez. Bu sorun Çanakkale’de engellenemez şekilde devam ediyor.

“Hiçbir denetleme yapılmıyor”

Öğrenciler okullarda satışı yasak olan ürünleri tüketilmek için çıkıyorlar. Okullardan alamadıkları ürünleri okul önlerinde rahat bir şekilde tüketiyorlar. Bu ürünleri daha sonrasında okullara sokuyorlar. Bakanlık tarafından yasak olan ürünlerin tüketilmesine neden denetleme yapılmıyor? Okul önlerinde neden gerekli uygulamalar düzenli olarak yapılmıyor?” dedi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com