TMMOB Kirazlı’ya çadır kuracak

TMMOB 45.Dönem 4. Danışma Kurulu Toplantısı çok sayıda oda üyesinin katılımıyla Çanakkale’de gerçekleşti. Toplantı sonrasında TMMOB üyeleri Kirazlı-Balaban mevkiindeki altın madeni şirketinin şantiye kapısına gittiler. Maden sahasının kapısında TMMOB yapmış olduğu basın açıklaması ile Danışma Kurulu’nda alınan kararları tek tek kamuoyu ile paylaştı.

TMMOB yönetim kurulu üyeleri, oda temsilcileri ve Türkiye’nin dört bir yanından Çanakkale’ye gelen odanın üyeleri Kirazlı’ya maden sahasının olduğu alana gittiler. Cumartesi günü saat 10.00’da başlayan danışma kurulu toplantısında konuşulan ve karara bağlanan konular maden sahasının girişinde geniş katılımlı bir basın açıklaması ile kamuoyuna duyuruldu.

Yapılan açıklamada, “Yeraltı ve yerüstü varlıklarımızın, ormanlarımızın, suyumuzun, toprağımızın sahipsiz olmadığını göstermek için Kirazlı’dayız. Balaban Tepesi’nden yükseltilen bu kararlı mücadeleyi ülke düzeyine taşımak için Kirazlı’dayız.

Bilinmelidir ki üretildikleri anda tüketildikleri ve yenilenemedikleri için gelece nesillerimizin de bu madenler üzerinde hakları vardır. İşte bu yüzden madenlerimizin üretim süreçleri, yağmacı bir anlayışla değil, halkın ortak çıkarları esas alınarak ve gelecek nesillerin ihtiyaçları da gözetilerek kamusal bir anlayışla planlamalıdır.

Oysa bugün ülkemizde yürütülmekte olan faaliyetler kelimenin gerçek anlamıyla, “Sömürge Madenciliği”dir. Yeraltı zenginliklerimizin mümkün olan en kısa sürede ülke dışına çıkarıldığı, geride ise tümüyle verimsizleştirilmiş, kirletilmiş ve zehirlenmiş toprak ve suyun bırakıldığı bu anlayış, sadece madenciliği değil, yaşamı da sürdürülemez hale getirmektedir.

Kirazlı Köyü Balaban Tepesi başta olmak üzere tüm sömürge madenciliği faaliyetleri durdurulmalı, izin süreçleri iptal edilmelidir” cümleleri kamuoyu ile paylaşıldı.

Öte yandan Danışma Kurulu’nda alınan bir karar Kirazlı-Balaban mevkiinde Su ve Vicdan Nöbetini sürdüren vatandaşları oldukça sevindirdi. TMMOB, gerek teknik gerek fikri deste olabilmek için vicdan nöbetini sürdüren vatandaşların yanında olduklarını belirterek, onlara orada kuracakları bir çadırla destek olacaklarını belirtti.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com