Herkesin gerçeği farklı!

Kirazlı-Balaban mevkiinde sürdürülen metalik madencilik faaliyetleri bir süredir askıya alındı. 64 gündür devam eden Su ve Vicdan Nöbeti durmaksızın, vatandaşların katılımları ile bölgede sürdürülüyor. Köylüler ve maden şirketi çalışanları, “Maden faaliyeti devam etsin, eylemciler artık bu işten elini çeksinler; biz de ekmeğimizden, işimizden olmayalım” diyor. Çanakkale Belediyesi “Biz Çanakkale’nin geleceğini koruyoruz” derken, vicdan nöbetini sürdüren vatandaşlar ise maden şirketinin ruhsatının uzatılmaması için 3 bin 104 imzalı dilekçeyi bakanlığa gönderdiler.

Öte yandan CHP, İyi Parti, HDP, EMEP gibi siyasi partilerin yanı sıra çok sayıda STK’nın da aralarında bulunduğu yer aldığı 41 oluşum, altın madenine karşı mücadele ediyoruz dediler. Çanakkale’de yaklaşık 10 yıldır süren altın madeni faaliyetleri ve 64 gündür süren vicdan nöbetinde gelinen noktada “Herkesin gerçeği farklı!”

Çanakkale’de yaklaşık 2 aydır gündem Kazdağları’nda yürütülen metalik madencilik faaliyetleri. Kirazlı- Balaban mevkiinde devam eden ve bir süredir faaliyetlerin durduğu madenin serüveni 10 yıl kadar önceye dayanıyor. Maden faaliyetleri başladıktan sonra ise bölgede sıcaklık her geçen gün arttı ve vatandaşlar nöbet kararı almışlardı. O nöbette 64 gün geride kaldı ve ortaya çıkan tabloda herkesin gerçeği farklılık gösterdi.

Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Barosu, Çevreciler, STK’lar, Köylüler, muhtarlar, Şirket yetkilileri, siyasi partiler bir şekilde sürecin bir unsuru oldular ve Çanakkale halkı geçen süre boyunca birçok iddia ve birçok söylem gördü.

Son bir haftada, Kirazlı- Balaban mevkiinde yürütülen madencilik faaliyeti ile ilgili neler yaşandı?

Köylüler bizim işimize, aşımıza dokunmayın dediler

Kirazlı ve çevresinde yer alan köylerden, madende çalışan vatandaşlar bölgenin muhtarlarının öncülüğünde Çanakkale Belediyesi’nin önüne geldiler. Belediye önünde bir basın açıklaması yapan köylüler daha sonrasında Belediyeye dilekçe sundular. Köylüler bölgedeki maden faaliyetinin devam etmesini, işlerini, aşlarını o alanda kazandıklarını ve yapılan eylemlerle geleceklerinin karartıldığını belirttiler.

Belediye anında cevap verdi

Çanakkale Belediyesi hemen bu dilekçe verildikten bir gün sonra bir basın açıklaması yaptı. Belediye tarafından yapılan açıklamada, o bölgenin köylerinin geleceği tarımdadır. O maden orada oldukça bölgenin geleceği pek parlak değildir. Çanakkale Belediyesi Çanakkale’nin geleceğini korumaktadır ifadeleri yer aldı.

3 bin 104 imzalı dilekçe bakanlığa gönderildi

Su ve Vicdan Nöbetini sürdüren çevreciler ise bu açıklamalar yapılırken PTT önündeydiler. Çevreciler yaptıkları basın açıklamasıyla madenin işletme ruhsatının yenilenmemesi için topladıkları 3 bin 104 ıslak imzalı dilekçeyi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na gönderdiklerini ilan ettiler.

41 oluşum kamuoyuna seslendi

Kazdağları için hareketli geçen bu haftada yaşananlar bunlarla sınırlı değildi, Aralarında CHP, İyi Parti, HDP, EMEP gibi siyasi partilerin, derneklerin, sendikaların yanı sıra çok sayıda STK’nın da yer aldığı 41 oluşum, altın madenine karşı mücadele ediyoruz dediler ve yazılan bir mektubu kamuoyu ile paylaştılar.

Bir ilçe Kazdağları için sokağa döküldü

En son Çanakkale’de bir ilçe halkı ile Kazdağları için ayaklandı. Bayramiç halkı geçtiğimiz günlerde sokağa döküldü. Geleceğimizi, Kazdağlarımızı koruyacağız diyerek adeta biz bu mücadelenin bir parçasıyız vurgusunda bulundular. Çanakkale organize bir halk hareketine bir ilçede şahit oldu.

Kirazlı-Balaban’da önümüzdeki günlerde neler olacak?

Önümüzdeki süreçte Kazdağları için neler yapılacak? Kirazlı-Balaban mevkiinde faaliyetlerini sürdüren firma ruhsatını yenileyebilecek mi? Nöbet durmaksızın devam edecek mi? Vatandaşın kafasındaki sorular her geçen gün artmaya devam ederken, Çanakkale’de herkesin gerçeği farklılık gösterdi…

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com