“Bu depremler birikimi boşaltamadı!”

İstanbul’da geçtiğimiz günlerde meydana gelen 5.8’lik depremin ardından bölgede 200’ün üzerinde irili ufaklı artçı sarsıntı tespit edildi. Prof. Dr. Doğan Perinçek, “Son 3 gündür devam eden depremler beklenen deprem değil. Olan depremler bu alanda 250-265 yıldır biriken gerilimi boşaltamadı” dedi.

İstanbul’da geçtiğimiz günlerde 5.8 büyüklüğünde bir deprem olmuş ve Marmara Bölgesi bu depremi hissetmişti. Akıllara o depremden sonra gerçekleşmesi beklenen büyük İstanbul depremi geldi. Türkiye’nin dört bir yanından akademisyenler başta olmak üzere ortaya çok sayıda teori atıldı. Bir kısmı safsata olarak bir kısmı ise gerçekler olarak nitelendirildi.

Prof. Dr. Doğan Perinçek, o sarsıntıların büyük enerjiyi açığa çıkarmadığını belirtti ve ekledi, “Karabiga-Çan-Bayramiç dolaylarında büyük deprem olacak dememin nedeni; haritada Biga ile Bayramiç arasında 1737 yılında olan 7 büyüklükteki deprem varlığı. Bu depremden günümüze 282 yıl geçmiş. Meslektaşlarım ve ben aynı fayın 250 yada 275 yılda bir 7 ve 7 den büyük deprem yaratacağını istatistiklere dayanarak söylüyoruz. Biga Bayramiç arası için 275 yıl ortalamayı dikkate alırsanız. Beklenen deprem an itibarıyla 7 yıl gecikmiş durumda.

Marmara Denizinde Orta Marmara alanında son günlerde olan depremler yakınında iki adet 50-60 km uzunlukta faylar var. Bunlardan biri 253 yıldır diğeri 265 yıldır 7 ve 7 den büyük deprem yaratmamış. Meslektaşlarımın çoğu Marmara için bu alanda yer alan faylarda  7 ve 7 den büyük deprem yaratma aralığını 250 yıl kabul etmektedir. Bu nedenle yerbilimciler Orta Marmara’da her an 7 büyüklük dolayında deprem olacağını söylüyor. Son 3 gündür devam eden depremler beklenen büyük deprem değil. Olan depremler bu alanda 250-265 yıldır biriken gerilimi boşaltamadı.”

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com