8 yıl sonra böbrek nakliyle sağlığına kavuştu

Ahmet Yıldız isimli 69 yaşındaki bir hasta, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi(ÇOMÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezi’nde gerçekleştirilen böbrek naklinin ardından sağlığına kavuştu.

Küçükkuyu’da yaşayan evli ve 3 çocuk babası 69 yaşındaki Ahmet Yıldız, 11 yıldır böbrek taşı nedeniyle tedavi görüyordu. Talihsiz adamın böbrekleri 8 sene önce ise iflas etti. Yıldız, o günden sonra diyalize girmeye başladı. Hayatı, hem diyaliz sebebiyle hem de kullandığı diğer ilaçlar sebebiyle kabusa dönmüştü. Dahası, yaşlı adama çok kez de böbrek çıktı aslında. Yıldız, daha öncesinde tam 7 kez organ nakli için umutlandı. Fakat doku ve kan uyuşmazlığı sebebiyle beklenen nakil bir türlü gerçekleştirilemedi.

Fakat 8’inci seferde Yıldız’a, nakil için uygun böbrek bulundu. Beklenen haber Bursa’dan gelmişti. Beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin böbreği, yapılan testlerde Ahmet Yıldız’a tamamen uyumlu çıkmıştı. Bunun üzerine ise 69 yaşındaki hasta ameliyata alındı. ÇOMÜ Organ Nakil Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cabir Alan ve ekibinin başarılı operasyonundan sonra Yıldız, nihayetinde sağlığında kavuştu.

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com