Sürücülerin koruyucu meleği: “TOYOTA SAFETY SENSE”

Son yıllarda hybrid araçları ile rakiplerine fark atan Toyota, son model araçları üzerinde tasarladığı güvenlik paketleri ile de revaçta… Sürücü ve yolcu güvenliğini üst düzeyde tutarak kullanıcılarını önemseyen Toyota markasının Çanakkale yüzü olan Aydoğan Toyota Plaza’yı sizler için ziyaret ettik. İşinin ehli olan Satış Danışmanı Serkan Öz, yaptığımız söyleşide güvenlik paketlerine, hybrid sistemine ve ÖTV indirimine dair her şeyi en ince ayrıntısına kadar gazetemizle paylaştı.

* Serkan Bey, bizlere Toyota’nın güvenlik paketi Toyota Safety Sense (TSS) hakkında bilgi verir misiniz?  

– Toyota Safety Sense, Toyota’yı diğer markalardan ayıran aktif güvenlik donanımıdır. Daha güvenli bir otomobil için tehlikeli durumlarda sensörler kullanarak sürücüyü hazırlayan ve destek olan bir sistemdir. Araç üzerindeki lazer sensörler sayesinde çevredeki tehlikeli durumları algılayarak aracın kaza yapmasını engeller. Araç çalıştığında otomatik olarak devreye girer fakat sürücü isterse devre dışı da bırakabilir.

* Toyota Safety Sense(TSS) paketinin içeriğinde hangi güvenlik önlemleri bulunuyor?

– Ön çarpışma önleyici (PCS), şerit takip (LDA), otomatik yanan uzun far(AHB), adaptif hızlı sabitleme (ACC), trafik işareti algılama (RSA) sistemleri bulunuyor.

KAZALARA SON VEREN SİSTEM; TSS

* Okuyucularımız için sistemlerin içeriklerini açıklar mısınız?

– Ön çarpışma önleyici sistemi devredeyken araç, önüne çıkan yayayı, bisikleti ve başka bir aracı algılayarak öncelikle sesli ikaz veriyor ve otomatik frenleme gerçekleşiyor.

Şerit takip sistemi; sürücü yol şeridi bulunan yolda seyir halindeyken kameralar sensör görevi görür ve sürücü şeritten çıkınca sesli ve görüntülü ikaz verir. Ayrıca sürücünün uyuyakalması durumunda sürücülerin kaza yapma riskini azaltır.

Otomatik yanan uzun farlar; araç seyir halindeyken araç içi kamera yardımıyla cadde ışıklarının ve yaklaşan araçların ışıklarının parlaklığını değerlendirerek aracın farlarını uzun ya da kısa olarak otomatik olarak ayarlar. Ayrıca gece sürüşlerinde doğru zamanlama yaparak aracın daha iyi görünmesini ve görmesini sağlayarak kaza riskini azaltır.

Adaptif hız sabitleme sistemi aktifken araç öndeki aracın hızına göre güvenli bir mesafe ayarlayarak hızlanır, yavaşlar ya da durur. Bu sistem sürücünün önceden belirlediği hızı geçmez. Örneğin; saatte 100 km/hızla giderken önceki aracın ani fren yapma durumunda yavaşlar veya durur ama öndeki araç tekrar hızlandığında en fazla 100km/hıza çıkar. Yine araç kullanıcı bunu kendi ayarlıyor.

Son olarak trafik işareti algılama sistemi şöyle çalışıyor; araç yoldaki sollama işaretleri ile hız limit tabelalarını algılıyor ve sürücünün bunlara uymadığı durumlarda görsel ve sesli ikazda bulunuyor.

* Toyota marka araçlarda Toyota Safety Sense paketi dışında sürücünün ve yolcuların güvenliğini sağlayan başka ne gibi özellikler mevcut?

– Gelişmiş güvenlik özellikleri adı altında kör nokta uyarı(BSM) ve geri manevra uyarı (RCTA) sistemi bulunuyor. Kör nokta uyarı sistemi; sürücüye şerit değiştirme kararında yardımcı olan bir sistem. Sürücü şerit değiştirmeye karar verdiğinde sistem aracın kör noktalarında bulunan ve sürücünün algılayamama ihtimali olan araçları yan aynalar üzerindeki sarı ışıklarla belli eder.

Geri manevra uyarı sistemi ise sürücü park yerinden geri manevra ile çıkarken araç milimetrik dalga radarı sayesinde kör noktada olan sürücünün algılamayacağı araçları tespit eder ve yan aynalardan görsel ve arka taraftan gelen uyarı sesi ile işitsel olarak uyarır.

* Güvenlik paketleri ile ilgili eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

– Şuan sadece Rav4 ve Camry modellerinde bulunan fren destekli akıllı park sensörünü söyleyebilirim. Düşük hızda gerçekleşen park etme esnasında çarpışma riskini algılayarak fren yapar ve aracı durdurmaya çalışır. 15 km/saat ve daha düşük hızlarda etkilidir.  Toyota Safety Sense paketini kısaca şu cümleyle açıklayabilirim; ‘Toyota sürücülerinin koruyucu meleği’…

ELEKTRİK VAR BENZİN YOK

* Peki güvenlik paketlerinden ayrıntılı şekilde bahsettik. Son yıllarda Toyota’nın da yaygınlaştırdığı Hybrid Sistemi nedir? Neden bu kadar revaçta?

– Toyota Hybrid Sistemi hem benzin hem de elektrikli motora sahip olan ve kendi kendini şarj edebilen araçlardır. Ayıca sürüş koşullarına göre sadece elektrik motorunun gücünden faydalanarak ya da benzin ve elektrik motorlarını beraber kullanacak hareket edebilir. Bu da sessiz ve konforlu sürüşü çok düşük yakıt tüketimiyle sağlayarak çevreyi daha az kirletir.

* Hem Toyota Safety Sense paketi bulunan hem de hybrid olan araçlar hangileri?

– Corolla, C-HR, Rav4, Camry, Prius modellerinde bu özellikle rahatça bulabilir müşterilerimiz.

* En çok merak edilen soru şu olacaktır diye düşünüyorum; fiyatlar için ne diyeceksiniz?

– Şu an devletin yapmış olduğu ÖTV teşviki ile bir alt ÖTV diliminden faydalanıyor. 2016 Ekim ayından itibaren Türkiye’de hybrid otomobiller için ÖTV teşviki uygulanmaktadır. Bu teşvikten bazı Toyota modelleri yaralanmaktadır buna öre 1.8 lt benzinli motora sahip Toyota CHR hybrid, Corolla hybrid, Prius modellerimizde ve 2.5 lt benzinli motoru olan Rav4 ve Camry modellerinde de ÖTV oranlarında indirim yapılmaktadır.

* Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz peki satış danışmanı olarak Toyota marka araçlar için sizin kendi yorumunuz nedir? Neden Toyota marka araç kullanılmalı?

– 4 yıldır Toyota ailesinde 0 km araç satıyorum. Arkadaşlarımın ve benim Toyota’nın sunduğu bütün özelliklere dair bilgilerimiz mevcut. Hem de teknolojik hem de güvenlik donanımı olan bir araç kullanmak isteyenlerin kesinlikle Toyota kullanması gerektiğini düşünüyorum. Buna ben de dahilim. Plazamızda sizi misafir ettiğimiz için biz de çok memnun olduk, teşekkür ediyorum.

— Bu Bir Reklam Haberdir —

 

 

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com