“Kentsel dönüşüme öncü olun!”

Marmara Bölgesinde art arda yaşanan ve Çanakkale’de de etkisi hissedilen depremlerin ardından AK Parti Çanakkale İl Başkanı Avukat Güktekin Yıldız, açıklama yayınladı. Yıldız, Başkan Ülgür Gökhan’ın uzun süredir devam eden kentsel dönüşüm projesinin hala tamamlanmamasından yakınarak “Sayın Gökhan’ın il başkanının görevine soyunarak CHP’nin iç siyasetine harcadığı zamanı artık Çanakkale’ye ve Çanakkale’nin kentsel dönüşüm gibi kronik sorunlarına ayırması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Ülke gündemi son bir haftadır art arda yaşanan depremlerle çalkalanırken Çanakkale’de de bir numaralı günden maddesi bu oldu. AK Parti Çanakkale İl Başkanı Gültekin Yıldız da konuyla ilgili bir açıklama yayınlayarak şu ifadelere yer verdi:

“Riskli bina stoğunda ciddi bir erime var”

“Bilindiği üzere ülkemiz ve özelde Çanakkale’miz 1. derece deprem kuşağında yer almaktadır. Bu sebeple gerek ülkemizin diğer şehirlerinde gerekse ilimizde sürekli yer hareketliliği olmaktadır. Her depremden sonra korku ve endişeye kapılmakta bir süre sonra yeni bir deprem yaşanana kadar hayatımıza kaldığımız yerden devam etmekteyiz. Çanakkale özelinde özellikle inşaat sektörünün hareketli olduğu günlerde, Çevre Şehircilik Bakanlığının kentsel dönüşüm için verdiği desteklerin de etkisiyle müteahhitler eliyle Çanakkale’de depreme dayanıksız birçok bina yenilenmiş, riskli yapı stoğunda ciddi bir erime sağlanmıştır.”

“Yaşam alanları kamu eliyle yenilendi”

“İlimizde hastane ve okul gibi toplu yaşam alanları kamu eliyle yenilenmiş, neredeyse tamamı depreme dayanıklı hale getirilmiştir. Kentsel dönüşüm yasasının yürürlüğe girdiği 2012 yılından bu yana ilimizde 1006 adet riskli binanın tespiti yapılmış ve yerine yeni ve depreme dayanıklı binalar yapılmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca kentsel dönüşüm için 2012 yılından günümüze kadar ilimizde 9.130.608 TL geri ödemesiz kira yardımı yapılmıştır. Yine Bakanlığımızca vatandaşlarımıza 6.906.500 TL faiz destekli kentsel dönüşüm kredisi desteği sağlanmıştır.”

“Gölge il başkanlığını bırak”

Vatandaşın bireysel olarak bu dönüşümü sağlayabilmesine imzan olmadığını ve Merkez İlçe Belediyesi başta olmak üzere belediyelerin kentsel dönüşüme öncü olması gerektiğini belirten Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı: “İlimizde kentsel dönüşüm bir an önce tamamlanmalı, depreme dayanıksız bir tek bina kalmamalıdır. İsmetpaşa Mahallesi Sosyal konutlar kentsel dönüşüm projesinin 2013 yılından beri devam ettiğini ve bir arpa boyu ilerlenemediğini düşünecek olursak; Sayın Gökhan’ın il başkanının görevine soyunarak CHP’nin iç siyasetine harcadığı zamanı artık Çanakkale’ye ve Çanakkale’nin kentsel dönüşüm gibi kronik sorunlarına ayırması gerektiği aşikardır. Çanakkale halkı kendisine CHP’nin gölge İl Başkanlığını yapsın diye değil, Çanakkale Merkez İlçe Belediye Başkanlığı yapsın diye yetki vermiştir.”

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com