Kanser

Kanser, neredeyse dillendirildiğinde ortamı tamamen buza kesen bir sözcüğe dönüştü.

Oysa o da diğer tüm hastalıklar gibi. Evet, zorlu-acılı bir süreç. Hem hasta hem de yakınları için. Üstelik tıptaki tüm gelişmelere rağmen ölüm oranı da epey yüksek. En azından şimdilik böyle.

Özellikle kedi ve köpek besleyenler bilirler, bu hayvanlar öleceklerini anladıkları zaman bir koltuk altına falan saklanırlar. Bizde de durum böyle oluyor.

Ama bir tuhaf şekilde oluyor.

Mesela beyninizde tümör varsa, insanlarla bunu paylaştığınızda kanser olduğunuzu söylediğinizdeki tepkiyi alamıyorsunuz.

İnsanlar diğer tüm hastalıklar bir yana kanser olana sanki içi çürümüş muamelesi yapıyor, hastalığın adını anmaktan çekiniyor. “Amansız hastalık” deniliyor mesela yazarken, konuşurken…

Halbuki kanser tüm dünyada her yaş grubundan, her cinsiyetten insanda giderek daha da artan bir oranda görülmeye başladı artık.

Beslenme, genetik faktörler, çevre kirliliği, tütün ve benzeri madde kullanımı etkili oluyor bu artışta. Bir de tabii artık bu hastalığın bir adının olması.

Çünkü pek çok arkeolojik kazı neticesinde görüldü ki;  kanser bu yüzyılın değil, insanlığın neredeyse tamamında bize eşlik etmiş bir hastalık.

Belki bu yazıyı okuduğunuzda acıyı basitleştirmeye çalıştığımı ya da olayı hafife almaya niyet ettiğimi düşündünüz ancak inanın öyle değil.

Kanser hastası zaten tedavide kemoterapi de varsa eğer, toplum içinde zaten zorlanacak.

Saçları, kaşları dökülecek; daha steril ortama ihtiyaç duydukları için en azından bir süre izole olacaklar.

Bir de sanki bir kabahat işlemişler ya da idam sırasını bekleyen seri katiller gibi bir his yaşatmanın ne âlemi var?

Ki bu hastalıkla savaşmanın en büyük itici gücü moral iken, bu tavırlardan bir an önce vazgeçilmeli.

Son tahlilde diyeceğim, birisi size kendisinin ya da bir yakınının kanser olduğunu söylediğinde vampire sarımsak tutan saçma korku filmi rahiplerinin, işe yaramaz tavırlarını takınmayın.

İçten bir geçmiş olsun dileği yeterli. Neticede hepimiz öleceğimize ve bunun ne zaman olacağını bilemediğimize göre çok da birbirimizi hırpalamayalım.

Güzel bir hafta sonu geçirir, iyi haberler alırsınız umarım.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com