Bayramiç halkı iradesini ortaya koydu

Bayramiç halkı, Bayramiç Belediyesi’nin çağrısı ile geçtiğimiz günlerde Kazdağları için sokağa çıktı. Kazdağları’nda yaşanan altın arama faaliyetleri ve doğa tahribatına karşılık, Bayramiç halkı iradesini ortaya koydu. Yüzlerce vatandaş Kazdağları için sokaklara döküldü.

Geçtiğimiz haftalarda Bayramiç Belediyesi tarafından bir afiş sosyal medyada dönmeye başladı. 26 Eylül’de Kazdağları için sokaklardayız sloganı ile kamuoyuna duyuru yapıldı. O dönem Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun ile röportaj yapmıştık ve Uygun sadece Bayramiçlilerin katılacağı bir organizasyon olacak demişti.

Öyle de oldu… Bayramiçliler geçtiğimiz gün akşam saatlerinde Yıldırım Akbulut Meydanı’nda saat 20.00 sularında toplanmaya başladılar. Genci, yaşlısı, kadını, erkeği, çocuğu pankartını aldığı gibi meydana koştu. Saatler 21.00’i gösterdiğinde geniş bir katılımla Bayramiç sokakları Kazdağları marşları ile inledi. Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun’da düzenlenen yürüyüşte en önde yer aldı. Öte yandan, Çanakkale İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren ve meclis üyelerinin de katıldığı yürüyüşte yüzlerce Bayramiçli ve köy muhtarları toprağına sahip çıktı.

Konuyla ilgili Bayramiç Belediyesi tarafından, “Mücadelemiz, geleceğimiz olan çocuklarımızın , torunlarımızın gözlerinin içine utanmadan bakabilmek ve onlara temiz  su ve temiz topraklar bırakabilmek için Kazdağları için yürüyoruz etkinliğine katılan tüm Bayramiç halkına teşekkür ederiz” cümleleri paylaşıldı.

“Mücadelemiz yaşam kaynaklarımıza sahip çıkmak içindir”

Gerçekleşen yürüyüşün sonunda konuşan Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, “Mücadelemiz; yaşam kaynaklarımıza sahip çıkmak, çocuklarımızın, torunlarımızın gözlerinin içine utanmadan bakabilmek, atalarımızdan bize kalan mirası yedirmemek, bizden sonraki kuşaklar da binlerce yıl doğanın nimetleriyle barış içinde yaşasın diyedir. Kazdağları oksijen bakımından Alpler’ den sonraki en zengin ikinci bölgedir ama ne yazık ki Kazdağları 10 yılı aşkın süredir, her köşesi kara deliklerle talan edilen bir dağ olarak anılmaya başlandı. Ormanlık alanlar bulundukları ülkelerin çok önemli zenginlikleri olup, tüm canlılar için vazgeçilmez nitelikler taşır. Bunun en önemli örneği Kazdağları’dır.

“Kazdağları yeryüzünün en özgün kaynaklarındandır”

Ülkemizin en güzel coğrafyası olan Biga Yarımadasının güneyinde yer alan Kazdağları, barındırdığı tarihsel, kültürel, ekolojik ve ekonomik değerleri nedeniyle, yeryüzünün en özgün yaşam kaynaklarının başında gelmektedir.

“Yaşamsal süreçler yok olmanın eşiğinde!”

Özellikle madencilik adı altında sürdürülen altın işletmeciliği faaliyetleri, bulunduğu yörelerdeki yaşamsal tüm süreçleri yok etmenin eşiğine getirmiştir. Bunun en son ama en tehlikeli örneği Kirazlı’da yaşanmaktadır. Madenin çıkarıldığı toprak, ayrıştırma işlemi için siyanürle tanışıyor, toprak ve su zehre bulanıyor; tıpkı gelecekte Kirazlı’da olacağı gibi. Siyanürle altın cevheri işlemenin ne demek olduğunu ve ne gibi sonuçlar doğuracağını bu mücadele için iyi bilmek gerekiyor. Siyanür en kısa ve öz tanımıyla zehirdir. Altın madenlerinde kullanılan siyanürün yeraltı sularına , toprağa, havaya karışmasıyla; insan, hayvan, bitki tüm canlı sağlığı çok ciddi tehditler altında kalır. Eğer bugün burada sesimizi duyuramazsak, Kirazlı’da ki katliama dur diyecek dayanışmayı sergileyemezsek, hesap verecek yarınlarımız olacak” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com