40 yıldır cama nefesiyle şekil veriyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Cam Üfleme Sanatçısı Ünal Yılmaz’ın, İskele Meydan’da gerçekleştirilen Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali’nde açtığı cam üfleme standına konuk olduk. Yılmaz, tam 40 yıldır icra ettiği mesleğinin inceliklerini GÜNDEM’e anlatırken bir yandan da işin zorluğuna rağmen hak ettiği ilgiyi ve desteği görmediğinden sitem etti.

Teknolojinin etkisiyle unutulmaya başlanan el sanatlarının korunması adına Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festival’i İskele Meydan’da sürüyor. Bu vesileyle, burada açtığı cam üfleme standı ile bu zorlu mesleği icra eden Cam Üfleme Sanatçısı Ünal Yılmaz’la sanatı üzerine röportaj gerçekleştirdik. Yılmaz, tam 40 yıldır tutkuyla icra ettiği mesleğinin zorluklarından dem vururken buna rağmen yetkililerden gereken desteği göremediklerini söyleyerek şöyle dedi:

“Sanata destek veren her yere gidiyoruz”

“Ben 1979’dan beri bu işi yapıyorum. İstanbul Bakırköy’de büyüdüm, ardından Mudanya’ya taşındım. Şu anda da hala Mudanya sahilde cam üfleme standım var, onun başındayım. Daha öncesinde de 6 yıl Uludağ Üniversitesi’nde görev yaptım. Bu sanatın içinde olmayı seviyorum. O yüzden de açılışlara, bu tip etkinliklere, sanata destek veren her yere gidiyoruz.”

“…Ne kadar bedel ödediğimi, ne kadar zor bir iş olduğunu gördü…”

Ünal Yılmaz, ortaya koyduğu ürünlerin yapılışının oldukça meşakkatli olduğunu da ifade ederek “Standımı bir beyefendi geldi, baktı bir tane kuğu var, fiyatını sordu. 30 TL dedim, ‘çok para’ dedi. Ben de hemen yapmaya başladım. Gözünün önünde ben yaparken gördü, bu esnada ne kadar bedel ödediğimi, ne kadar zor bir iş olduğunu, iki tane aldı gitti.”

“Gereken önem ve destek verilmiyor”

Yılmaz, Çanakkalelilerin etkinliğe olan ilgisinden memnun kaldığını ifade ederken sanata gereken önemin verilmemesinden ise şu sözlerle yakındı: “Halkın etkinliğe ilgisi genel olarak güzel. Çanakkale’de, ülke geneline bakarsak sanattan bir tık daha anlayan toplum var. Ama genelleme yaparsak tabii sanat bitmiş, yetkililerden gereken ilgi ve destek asla yok. Mülki amirler bize destek verecek ki bir şeyler olsun. Valiler, kaymakamlar, belediye başkanları yeterli destek vermiyor. Mesela bakıyorsunuz sahiller bomboş, oysa şuraya bir stant koy, bir sanatçı gelsin burada görsel sanatını icra etsin. Bu ülkenin neresine giderseniz gidin böyle…”

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com