“Sömürgeci sömürülen için gelecek umudu taşımaz!”

Geçtiğimiz günlerde başta Kirazlı Köyü muhtarı olmak üzere çevre köylerin muhtarları, Çanakkale Belediyesi’ne işimizle oynamayın. Yaptığınız eylemleri sonlandırın ve maden şirketi çalışmalarına devam etsin diye dilekçe verdiler. Güneş Pehlivan bu duruma tepki gösterdi.

CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Av. Güneş Pehlivan yaşanan hadise hakkında işgal kuvvetleri örneğini vererek çarpıcı bir tespitte bulundu. Pehlivan, “Sömürgeci sömürülen için hiçbir zaman gelecek umudu değildir!” dedi.

CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Av. Güneş Pehlivan, “İşgal yıllarında, Anadolu’daki milli mücadeleyi yürütenlerin elinde yaralılar için sıcak sudan başka bir şey kalmamışken, İngilizler İstanbul’da hastane açmışlardı. Anadolu bağımsızlığı için savaşırken, işgal kuvvetlerinin üst düzey askeri ve bürokratik yetkilileri İstanbul’da hafta sonları yaptıkları av partilerinde avladıkları hayvanların etlerini eşlerinin ve kızlarının isteği üzerine İstanbul’un yetimhanelerine gönderiyorlardı. Evler, köşkler kiralıyorlar, Galata Tiring’den alışveriş yapıyorlardı. Tren rayları, telgrafhaneler tamir ediliyordu. Zaten İngiliz Muhipleri Derneğine göre; “Bize yardım etmeye gelmişlerdi.”

İşgal yıllarında birkaç bağış, yardım, ufak ticaret, iş imkanı doğmuştu şüphesiz. Bizim ülkemizde, bizim varlıklarımızın onların sofrasından artan kırıntılarını bize de bağışladılar veya bahşettiler.

Sömürgecilik, daha sonraları şirket kılığında girmeye başladı yoksul ülkelere.

Kimi zaman suyunu sıkıp posasını bırakmaya niyetlendikleri bölgelerde birkaç bağış, yardım, ufak ticaret, iş imkanı bahşetmeyeceklerinin garantisi yok. Ama bazılarımızın anlamına zerrece kafa yormasa da dilinden düşürmediği “tarih” bize göstermiştir ki; hiçbir sömürgeci hiçbir sömürülen için gelecek umudu taşımaz. Taşıyamaz. Onun hediye paketinde yoksullaşma ve tahribattan başka bir şey yoktur.

Onun için işimizle, geleceğimizle oynayanlara karşı duranların muhataplarını doğru tespit etmeleri ve oyuna gelmemeleri önemlidir. Sömürgecinin kim olduğunu sadece Sait Molla’dan dinleyenler, tarih ve insanlık karşısında mahçup duruma düşerler” cümlelerini kullandı.

Tunahan Ünsal

 

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com