Marmara beşik gibi!

AFAD’dan yapılan açıklamalara göre Marmara Denizi, son üç gündür beşik gibi sallanıyor. İstanbul’da geçtiğimiz gün yaşanan 4,6 büyüklüğündeki depremin ardından, dün bölge genelinde şiddeti 5.8’e varan çok sayıda deprem meydana geldi. Artçı sarsıntıların da gün boyu devam ettiği İstanbul’da bir caminin minaresi yıkılırken bazı yollarda yarılmalar ve binalarda hasarlar oluştu. Şu ana dek can kaybının yaşanmadığı depremler içlerinde Çanakkale’nin de dahil olduğu pek çok ilde de hissedilerek paniğe neden oldu. Prof Dr. Doğan Perinçek de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yaşanan son depremleri “Orta Marmara’da olan tüm depremleri incelediğimizde fayın derine doğru kırılmaya devam ettiğini görüyoruz” sözleriyle değerlendirdi.

Son günlerde art arda sarsıntıların meydana geldiği Marmara bölgesinde artçı depremler de devam ediyor. Dün son olarak Adet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre günün ilk sarsıntısı 10.32 sularında Marmara Denizi, Silivri açıklarında 3.6 şiddetinde meydana geldi. Ardından ise saat 13.59 sularından itibaren Marmara Denizi, Silivri açıklarında en büyüğü 5.8’i bulan peş peşe depremler yaşandı. Deprem, İstanbul başta olmak üzere Sakarya, Kocaeli, Bursa ve Çanakkale’de de hissedilirken, sarsıntının 15 saniye kadar sürdüğü ifade edildi. Artçı sarsıntılar ise uzun süre devam etti. Son verilere göre en şiddetlisi 4.1’i bulan artçı depremler, gün boyu hem İstanbul’da hem de civar illerde paniğe neden oldu.

AFAD tarafından yapılan açıklamada depremlerde can kaybı olmadığı ifade edilirken “Şirinevler’de yan yatan bir bina tahliye edildi. Sultangazi ve Eyüp’te iki binada hasar oluştu” denildi.

“Fayın derine doğru kırılmaya devam ettiğini görüyoruz”

Öte yandan Marmara Bölgesi’nde bulunan ve beklenen büyük İstanbul depreminden etkilenmesinden endişe edilen Çanakkale’de de yaşanan bu artçı sarsıntılar kaygı ile takip ediliyor. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü’nden emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek de konuyla ilgili açıklama yaparak vatandaşlara bilgilendirmelerde bulundu. Perinçek, “5.8 büyüklükteki depremden sonra büyüklükleri 3 ile 4.4 arasında değişen 5 adet artçı deprem oldu. Artçılar devem ediyor. Son iki günde olan depremlerden 4.6 büyüklükte olanı 5.6 km derinlikte oldu. Bugün olan 5.8 büyüklükteki deprem ise 7 km derinlikte. Orta Marmara da olan tüm depremleri incelediğimizde fayın derine doğru kırılmaya devam ettiğini görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com