Köylülerin açıklamasına Belediyeden yanıt geldi

Geçtiğimiz gün, Kirazlı başta olmak üzere bölgedeki diğer köylerin muhtarları, beraberlerinde yaklaşık 150 kişi ile Çanakkale Belediyesi önüne gelmişlerdi. Kirazlı Köyü muhtarı Erkan Can tarafından yapılan basın açıklamasında bölgedeki metalik madencilik faaliyetlerinin köylülerin geçim kaynağı olduğunu ve yapılan eylemlerin bölgeye zarar verdiği dile getirilmişti. O açıklamaya Çanakkale Belediyesi dün yanıt verdi. Verilen yanıtta, dilekçenin tek bir ağızdan yazıldığı bellidir. Yüreklerinin sızlamadığını düşünmek bile istemiyoruz denildi.

Kazdağları’nda yürütülen metalik madencilik faaliyetlerinin bir süredir duruyor olması, Kirazlı başta olmak üzere çevre köyleri ayaklandırdı. Maden şirketinde çalışan köylüler ve bölge sakinleri geçtiğimiz günlerde Çanakkale Belediyesi önüne geldiler. Yaklaşık 160 kişilik grup hep bir ağızdan işimizi, aşımızı ve geleceğimizi kaybetmek istemiyoruz dediler ve Çanakkale Belediyesi’ne dilekçe verdiler.

O dilekçeye dün Çanakkale Belediyesi’nden yanıt geldi. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın Macaristan’da olması sebebiyle, saat 13.00’te açıklamayı Belediye Başkan Vekili Süleyman Canpolat okudu.

“Yapılan açıklamaya yanıt verme ihtiyacı oluşmuştur”

Belediye Başkan Vekili Süleyman Canpolat’ın okumuş olduğu metinde, “24 Eylül günü Kirazlı Muhtarı Erkan Can tarafından belediye binamızın önünde bir basın açıklaması yapılmış ve belediyemize bir dilekçe sunulmuştur. Kirazlı Muhtarı sayın Erkan Can’ın seçilmiş bir kişi olarak Kirazlı Köyü halkını temsil etmesi ve demokratik tercihlere olan saygımız, yapılan açıklamaya yanıt verme ihtiyacı oluşturmuştur. Bu durum; uzun zamandır Türkiye ve Dünya gündeminde olan bu konuya ilişkin bizlere bir kez daha açıklama yapma olanağı sunmuştur.

“Açıklamayı tüm samimiyetimiz ile anlamaktayız”

Köylerde daha da derinden hissedilen geçim sıkıntısı ve işsizlik, bölgedeki birkaç muhtarımızın maden şirketine servisle taşıma işi yaparak kazanç elde etmeleri, bir bölüm vatandaşımıza maden şirketi tarafından iş olanağı sağlanması umudu gibi nedenlerle yapıldığını düşündüğümüz açıklamayı tüm samimiyetimizle anlamaktayız.

“Yüreklerinin sızlamadığını düşünmek bile istemeyiz”

Açıklamayı yapan bu muhtarımız ve beraberindekilerin de, maden sahasında yüz binlerce ağacın kesilmesine, asırlardır yaşadıkları, şehit kanlarıyla sulanan dedelerinin topraklarının yabancı maden şirketi tarafından insan derisi gibi yüzülmesine, yüreklerinin sızlamadığını düşünmek bile istemeyiz.

“Ülgür Gökhan kamuyu yanlış bilgilendirecek hiçbir cümle kurmamıştır”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan kamuyu yanlış bilgilendirecek hiçbir cümleyi bugüne kadar kurmamıştır. Bu durum, 17 yıllık belediye başkanlığı sürecinde tüm kamuoyu tarafından bilinmektedir. Belediye Başkanımızın bugüne kadar konu ile ilgili yapmış olduğu tüm açıklamalar gerek şirkete ait ÇED raporlarından, DSİ ile yapılmış protokolden, bilim insanları ve uzmanların makalelerinden, raporlarından ve anayasal haklardan temelini almıştır.

“Dilekçenin tek bir merkezden kalem alındığı açıkça bellidir”

Tek bir merkezden kaleme alındığı açıkça belli olan, daha önce şirket ve bürokrasinin yapmış olduğu açıklamalarla birebir örtüşen bu dilekçenin, birilerinin yönlendirmesiyle hazırlanmış olduğu açıkça görülmektedir.

“Bölgedeki köylerin geleceği tarımdır”

Bölgede bulunan köylerin yaşayan nüfusun işi, aşı ve geleceği tarımsal üretimdir. Üretim alanlarının içinde Kirazlı köyünün de bulunduğu coğrafi işaretli, tescilli markamız Ezine peyniridir.

Belediyemiz verdiği mücadele ile asıl olarak suyumuza, toprağımıza, tarımsal değerlerimize, aşımıza, işimize ve geleceğimize sahip çıkmaktadır” cümleleri yer aldı.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com