GESTAŞ kâra geçmiş

Uzun süredir kamuoyu gündemine “zarar ediyor” haberleri ile gelen GESTAŞ’ın meğerse bilinenin tam aksine kârlı ve kasasında milyonlar olan bir şirket olduğu öğrenildi.

Geçtiğimiz günlerde kendi isteği ile Genel Müdürlük görevinden istifa eden Volkan Uslu’nun kişisel twitter hesabından paylaştığı bilgiler bu güne kadar yapılan tüm haberlerin gerçeği yansıtmadığını ortaya çıkarmış oldu. Görevde olduğu süre içersinde bu yönde yapılan haberlere hiç ses çıkartmayan eski Gestaş Genel Müdürü Uslu’nun görevden ayrıldıktan sonra bu tür paylaşımlar yapması ayrıca dikkat çekti.

Gestaş Genel Müdürlüğü görevinden istifa eden Uslu kişisel twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda şunları belirtti: “Hamdolsun, 4 yılda iskele ve gemilerimize50 milyon TL’den fazla yatırım yaptık, 15 Eylül itibariyle kasamızda 16 milyon TL’den fazla nakit var, kısa sürede gelecek evrensel fon gelirleriyle birlikte 40 milyon TL nakdimiz olacak, hiç bir kamu ve vadesi gelen özel sektör borcu yok” dedi.

İstifa eden eski Genel Müdür Uslu ayrıca kişisel hesabından, göreve geldiği günden buyana görev yaptığı üst düzey yetkilileri başta olmak üzere, “Gestaş’ta görev yaptığım 4 yıla yakın zamanda, samimiyet, güven yaklaşımıyla katma değer üretmek için gayret, heyecan ve uyum prensipleriyle mesai yaptığım, emek veren, ter döken 530 kişilik Gestaş ekibimize ve onların kıymetli ailelerine içten teşekkürlerimi iletiyorum” mesajıyla veda etti.

Gestaş eski Genel Müdürü bazı gerçekleri de veda mesajına sığdırmış oldu. Öncelikle borçlarının olmamasını kamuoyu ile çalışanları üzerinden paylaşırken, “Bu konuda çıkan haberleri niçin zamanında yalanlamadı” sorusunu gündemi getirdi. Sayın Genel Müdüre üst düzey birileri tarafından baskı mı vardı? Kurucu eski Genel Müdür Hasan Yürükçü sıfırdan aldığı kurumu 18 gemi, 3 müdür, tümü Çanakkaleli olmak üzere 390 personel ve yaklaşık 12 milyon lira da para ile bırakmıştı. Gemiler de her yıl düzenli olarak bakıma girerdi. Müdür makamı ile personel sayısında hatırı sayılır bir artış yaşanırken, gemi sayısında düşme olduğu gözlendi.

Rakamlara bakıldığında Gestaş zararda değil, oldukça kârda gözükmekte. Şimdi merak edilen konu ise kendi isteği ile genel müdürlük görevinden ayrılan Volkan Uslu’nun tazminat alıp almayacağı ve yönetim kurulu üyeliğinin devam edip etmediği yönünde. Kamuoyu bunları merak etmekte.

Güngör Yıldız

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com