Kazdağları için 3104 ıslak imza bakanlığa gönderildi

Kazdağı Doğal Ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Kazdağları’nda sürdürülen metalik madencilik faaliyetlerinin durdurulması ve maden şirketinin 13 Ekim’de dolan ruhsat süresinin uzatılmaması için basın açıklaması düzenledi. PTT önünde saat 13.00’de gerçekleştirilen açıklamanın ardından toplanan 3 bin 104 ıslak imzalı dilekçe Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na gönderildi.

Kazdağları’nda sürdürülen madencilik faaliyetlerinin durdurulması ve ağaç kesiminin önüne geçilmesi için seslerini yükselten çevreciler, dün başka bir eyleme daha imza attılar. Kazdağı Doğal Ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği öncülüğünde toplanan çevreciler Kazdağları’ndaki madencilik faaliyetlerinin durdurulması için dün öğlen saat 13.00 sularında PTT’nin önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

“Zehirlenme tehlikesiyle karşı karşıyayız”

Açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Kanadalı Alamos Gold ve Türk iştirakçisi Doğu Biga Madencilik A.Ş.’nin Kirazlı altın ve gümüş madeni işletme ruhsatının suresi 13 Ekim 2019 tarihinde sonlanacaktır. Proje kapsamında bugüne kadar, Tema Vakfının tespitine göre 200 bine yakın ağaç kesilmiş, üst toprak sıyrılmış, binlerce yılda oluşmuş bir ekosistem katledilmiştir. Projenin devamı halinde, Çanakkale’nin tek içme ve kullanma suyu olan Atikhisar barajının su toplama havzası içinde kalan maden sahasında devasa siyanür çukurları açılacak, canlı yaşamını tehdit eden zehirli kimyasallar ve ağır metaller ortaya çıkacaktır. Şirket altın ve gümüşü alıp, bizi bu ağır metallerle dolu asit çukurlarıyla baş başa bırakacaktır. Tüm Çanakkale, hayvan, bitki ve insanlarıyla zehirlenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ayrıca iklim krizinin ve küresel ısınmanın tam ortasında olduğumuz bilimsel gerçeğinden hareketle, Türkiye kuraklık çekecek ülkeler arasındadır. Bir gram altın için 3 ton su kullanılacağı düşünüldüğünde hiçbir kamu yararı olmayan bu proje için harcayacak bir damla bile suyumuz yoktur.”

“Yaşam hakkı altından değerlidir”

“Anayasanın 56’ıncı maddesi gereğince, herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yasama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir. Bu ülke temelinde, yasam alanlarını koruyan vatandaşlar olarak, 13 Ekim tarihinde suresi dolacak olan bu projenin ruhsatının yenilenmemesi için Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na iletmek üzere, Çanakkale’de 3 bin 104 ıslak imza toplamış bulunmaktayız. Geri dönüşü olmayan bu katliam başlamadan, bu hatadan dönülmeli ve Kirazlı altın ve gümüş madeni projesinin işletme ruhsatı derhal sonlandırılmalı ve yenilenmemelidir. Yaşam hakkı altından değerlidir.”

Açıklamanın ardından ise toplanan 3 bin 104 ıslak imzalı dilekçe, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na gönderildi.

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com