Diyarbakır annelerine Çanakkale’den destek

Diyarbakır HDP İl Binası önünde, dağa kaçırılan çocukları için oturma eylemi yapan kadınlara destek olmak amacıyla dün 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması düzenlendi. Çanakkale’de de bazı STK’lar tarafından öğlen 12.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasında annelere destek mesajları verildi.

PKK Terör Örgütü tarafından kaçırılan çocukları için 3 Eylül’den bu yana Diyarbakır HDP İl Binası önünde oturma eylemi yapan kadınlara destek olmak amacıyla, dün 81 ilde eş zamanlı olarak basın açıklaması düzenlendi. Bunlardan biri de Çanakkale’deydi. Dün öğlen saat 12.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasında STK’lar adına Kadın ve Demokrasi Derneği(KADEM) Çanakkale Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Çalışkan Atıcı konuştu. Atıcı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“BU DİRENİŞİN YANINDA YER ALMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR”

“Bizler, bugün burada sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri olarak, annelerin Diyarbakır’da başlattığı onurlu direnişlerine destek olmak üzere 81 ilde eşzamanlı olarak toplanmış bulunmaktayız. Bu direnişin teröre en büyük darbeyi vuracak iradeyi ortaya koyduğuna yürekten inanıyoruz. Tarih, Diyarbakır’daki anneleri ve teröre meydan okuyan direnişlerini saygı ile yazacaktır. Bulundukları şehirlerde, siyasi ve toplumsal yalnızlaştırılma dahil her şeyi göze alıp evlatlarının dönmesini isteyen anneler, başka canlar yanmasın diye çıktıkları yolda inşallah zafere ulaşacaklardır. Günlerdir yaşanan evlat nöbetlerinde, tarifi imkânsız acılara şahit oluyoruz. ‘Evladımın ölüsüne bile razıyım’ diyen annelerin masum ve insani direnişinin yanında olmak, hepimizin boynunun borcudur. Bizler Edirne’den Kars’a, tek yürek olmuş kadınlar ve anneler olarak anne acısının etiketi olmaz diyor, yerel, ulusal ve uluslararası kamuoyunu Diyarbakır’daki annelerin yanlarında olmaya davet ediyoruz.”

“BU DURUŞ VE CESARET UMUT OLDU”

“Vatan uğruna verdiğimiz şehitlerin kanı, evlatlarımız için döktüğümüz gözyaşı hala kurumadı. Bu mücadelemize bir mihenk taşını da dağa kaçırılan evladını geri almak için teröre yeter diyen Hacire Annemiz ekledi.  Gördük ki yanan bir anne yüreği tüm acılara, gözyaşına ve gencecik fidanların ölümüne son verebilir. Bu duruş ve cesaret, terör örgütünün ağına düşmüş her evlada ve annesine umut oldu. 3 Eylül’den bu yana tam 23 gündür Diyarbakır’da yeni annelerin katılımı ile büyüyen bu sessiz çığlık, dünya üzerindeki terörün tümüne ‘Dur!’ diye haykıran güçlü bir sese dönüştü. İnanıyoruz ki azimle seslerini yükselten kadınlar, terör örgütlerinin hain emelleri için Fırat’ın ve Dicle’nin kuzularının kurban edilmesine izin vermeyecektir. Duyduğumuz ‘yeter artık’ feryadına destek vermek, safları sıklaştırmak, bir ve beraber olduğumuzu göstermek, evlatlarımıza ve geleceğimize sahip çıkmak hepimizin vicdani borcudur. Diyarbakır’da toplanan annelerin günlerdir ve hatta yıllardır süren mücadelesinde, kadınlar olarak tek yürek ve tek dua olduk. Biz de bugün kadın sivil toplum temsilcileri olarak, Diyarbakır’da evlat nöbeti tutan annelerin yanında bedenen olamasak da onların ‘ne pahasına olursa olsun!’ diyerek teröre karşı gösterdikleri kararlı duruşlarının yanındayız. Annelerin başlattığı bu hareket karşısında karanlık yapıların yıkılacağına gönülden inanıyoruz. Ailelerimizin bir an önce evlatlarına kavuşmalarını diliyor ve evlat nöbetindeki annelerle birlikte ‘Teröre son’ diyoruz.”

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com