Çan-Bayramiç hattına dikkat!

İstanbul’da meydana gelen depremlerden sonra gözler Çanakkale’ye çevrildi. Prof. Dr. Doğan Perinçek ısrarla, Çan-Bayramiç hattına dikkat çekti.

Profesör aylardır ısrarla uyarmaya devam ediyor! İstanbul geçtiğimiz gün peş peşe depremlerle sallandı, her an gerçekleşme durumu olan büyük İstanbul depremi dolayısıyla vatandaş paniğe kapıldı.  İstanbul’da meydana gelen depremlerden sonra gözler çok sayıda fay hattına sahip olan Çanakkale’ye çevrildi. Prof. Dr. Doğan Perinçek, “Çan-Bayramiç hattına dikkat” dedi.

Perinçek, “Son zamanlarda Çanakkale, Çan ve Bayramiç dolayları tedirgin edici bir sessizliğe büründü. Söz konusu alanda küçük depremler dışında her hangi bir sarsıntı yaşanmadı. Buralarda 3 veya 4 büyüklüğünde bir olası öncü deprem yaşarsak halkımız sağlam olmayan binalardan uzak dursun. Hatırlayalım söz konusu alanda son 282 yıldır 7 ve 7 den büyük deprem yaşanmadı. Biz yerbilimciler 250 ya da 275 yıl geçtikten sonra aynı fayın tekrar 7 büyüklük civarında deprem yaratmasını bekleriz. AFAD ve ilgili kuruluşları acilen göreve davet ediyorum. Çanakkale köylerinde deprem konusunda verilecek çok basit bir eğitim bile can ve mal kaybını azaltacaktır. Daha sonra ise kaza ve köylerde depreme dayanıksız binalar devlet desteğiyle yenilenmeye başlanmalıdır” dedi.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com