Bayramiç Zeytinyağı için çalışmalar başladı

Bayramiç’te zeytinyağı üreticileri bir araya geldiler. Bayramiç zeytinyağının adının “Bayramiç Kazdağları Zeytinyağı” olarak değiştirilmesi ve coğrafi işaret tescili alması için çalışmalar başlatıldı.

Bayramiç Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Pehlivan ve Meclis Kurulu Başkanı Yücel Çayıroğlu’nun çağrısı ile Bayramiç’teki zeytinyağı üreticileri geçtiğimiz gün bir araya geldiler. Gerçekleşen toplantıda Bayramiç Zeytinyağının adının değiştirilmesi ve coğrafi tescil alması için çalışmaların başlaması kararı çıktı.

Gerçekleşen toplantıya; Pıtıreli Köyü Muhtarı Abdullah Avcıoğlu, Ahmetçeli Köyü Muhtarı İbrahim Doğan, Ahmetçeli Koop. Başkanı Şükrü Özyürek, Pınarbaşı Köyü Yönetim Kurulu Üyemiz Günay Kocabıyık, Bayramiç Dalgıç Tic. İşletme sahibi İlhan Dalgıç, Pıtıreli Koop. Yönetim Kurulu Üyesi Umut Eroğlu, Sezida Zeytinyağı işletme sahibi Seçkin Sezer, Zeytinli Köyü Muhtarı ve Koop. Başkanı Rıza Beceren, Palamutoba Köyü Muhtarı Nurettin Özçelik, Uysal Zeytinyağı işletme sahibi Ersen Uysal, S.S. Pıtıreli Tarımsal Kal. Koop. Başkanı Tuncay Güngör, Pınarbaşı Köyü Muhtarı Hayrullah Özkan, Ahmetçeli Köyü Koop. Başkan Yard. Hüseyin Cahit Sivrioğlu, Zerdalilik Köyü Muhtarı, Yönetim Kurulu Üyemiz Adem Örnek, Saçaklı Köyü Muhtarı Çetin Taşdelen, Kutluoba Köyü Muhtarı, Koop. Başkanı Zafer Sezer ve Pıtıreli Köyü zeytin yetiştiricisi Halil Ali Çalışkan’da katıldı.

Toplantıda konuşan Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, “İlçemize ve odamıza ait 2 tane coğrafi işaretli ürünümüz mevcut. Bir yenisini daha eklemek için çalışmalarımız başladı. Bayramiç’te yetişen zeytinlerden oluşan zeytinyağlarının kalitesini ve aromasını tüm Türkiye ve yurt dışındaki tüketiciyle buluşturmak istiyoruz. Bunun için “Bayramiç Kazdağları Zeytinyağı” adı altında çalışmalarımız başlatmış bulunuyoruz. Üreticilerimize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com