“Yapılan her eylemi destekleyeceğiz”

Eğitim İş’in de içinde bulunduğu Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık geçtiğimiz gün Çanakkale’deydi. Balık, Eğitim İş’te gerçekleşen basın açıklamasında, Çanakkale’deki sorunları bir bir masaya yatırdı. Kazdağları’ndan, okul kantinlerinin pahalılığına kadar farklı konularda açıklamalarda bulundu.

Eğitim İş’te, Pazartesi günü saat 17.30’da basın açıklaması gerçekleşti. Sendika binasında gerçekleşen basın açıklamasına Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık’ta katıldı. Balık yapmış olduğu açıklamalarda, Kazdağları’ndaki metalik madencilik faaliyetlerine ve eğitimde yaşanan aksaklıklara değindi. Balık sözlerine, Kazdağları başta olmak üzere çevre ile ilgili her türlü eylemi destekleyeceğiz vurgusunda bulundu.

“Kazdağları ile ilgili yapılan her eylemi destekleyeceğiz”

Genel Başkan Mehmet Balık, “Kazdağları’na giderek, Kazdağları’nda yapılan talanın ve milli sermayenin nasıl yok edildiğini yerinde gördük. Milli değerimiz olan ormanlarımızın yok edildiğini gördük. 2008’den beri devam eden Kazdağları sürecini başından beri takip ediyoruz. Özellikle Tarım Orman İş Sendikamız aracılığı ile olayların hep içerisinde kaldık. Yeraltı ve üstü zenginliklerimizin gerekli teknoloji sağlanıp, çevreye zarar vermeyecek şekilde işletilmesi taraftarıyız. Bugün Kazdağları’nda yapılacak olan altın madeni çıkartma çalışmaları tamamen siyanür ve çevreye zarar verecek bir süreçte olacağı için kesinlikle karşısında durmaya devam edeceğiz.

“Ankara’da gerçekleşecek eylemde yerimizi alacağız”

Bu konuda yapılacak her türlü eylemi destekleyeceğiz Ankara’da yapılacak eylemde Birleşik Kamu İş Konfederasyonları olarak yerimizi alacağız.

“Çanakkale’de kalabalık sınıflara çözüm üretilmelidir!”

İl Milli Eğitim Müdürümüzü ziyaret ettik. İldeki genel sorunlarla ilgili bilgi aldık. Gördüğümüz sorunları ilettik. Türkiye’de olduğu gibi Çanakkale’de de öğrenci dağılımında ki adaletsizlik ortada. Merkezde 30-40 kişilik sınıflar olmasına rağmen, kırsalda 10-15 kişi olduğu görülüyor. Kalabalık sınıflara çözüm üretilmesi gerektiğini ifade ettik.

“Okul kantin fiyatları çok yüksek”

Okullarımızda kantin fiyatlarının çok yüksek olması orada satılan malzemelerin fiyatlarına doğrudan yansıyor. Kantin ihalelerinde alıcılar ödemeyecekleri fiyatlardaki tekliflerle ihaleye giriyorlar. Liselerin kantinleri 10 -15 bin aylık kiralara kadar yükselebiliyor. Bunun karşılığında 250 miligram suyun 1.5 TL olduğunu görüyoruz. Okul kantininde yüksek fiyatta satılan meyve suyu, süt ve benzeri malzemelerle karşı karşıya kalındığını görüyoruz. Bu sorunun aşılması için okul kooperatiflerinin faaliyete geçmesi ve malzemelerin çocukların temel ihtiyaçlarını karşılayacak ve uygun şekilde yapılması gerektiğini Milli Eğitim Müdürüne ilettik. Kamu İş Konfederasyonu olarak öğrencilerimizin ve tüm kamu çalışanlarımızın öğlen yemeği ihtiyacının karşılanması gerektiğini savunduk. Her çocuğun cebinde harçlığı ve parası olmuyor. Askeri ücretle çalışan ailenin çocuklarına harçlık vermesinin mümkün olmadığını biliyoruz. Okullarımızda öğrencilerimizin öğle yemeklerinin devlet tarafında karşılanması bizim temelden savunduğumuz anlayış.

“Mesleki Teknik Kampüsü içerisinde İmam Hatip açılmış!”

Mesleki Teknik Eğitim Kampüsü içerisine boş bulunan binaya İmam Hatip Ortaokulu yerleştirilmiş. İmam Hatip Okulu ihtiyacı varsa açılır ancak Mesleki Teknik Eğitim Kampüsü içerisinde değil. Bu okullardaki sınıflarda 10-15 öğrenci devam ederken, hemen yanındaki okullara 60 öğrenci devam ediyor. Dolayısı ile burada orantısızlık var. 9-10 öğrenci ile sınıfların açılması ve ideolojik saplantı haline getirilmesi tamamen yanlıştır” dedi.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com