“Üretici nasıl batırılır?”

Çanakkale’de domates üreticisinden sonra ayçiçeği üreticisi de zor duruma düştü. Domatesi üretirken harcadığı paraları satarken kazanamayan çiftçi borcun altına girerken, ayçiçeği üreticisinin ürettiği ürün ise tarlada kaldı. CHP’li İl Genel Meclisi üyesi Çanakkale’deki tarımda yaşanan sıkıntılarla ilgili, “Üretici nasıl batırılır, dikkatle izliyoruz” siteminde bulundu.

Çanakkale’de tarımda son zamanlarda durum pek iç açıcı ilerlemiyor. Endemik bitki türleri olan, marka tescilleri olan, üretim potansiyeli olarak Türkiye’de ilk onda bulunan mahsulleri bulunan Çanakkale’de çiftçi borç içinde yüzüyor. Domates üreticisinden sonra ayçiçeği üreticisinde ürettiği ürün elinde kaldı.

Konuyla ilgili İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyesi İsmail Gürses gazetemize açıklamalarda bulundu.

CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Gürses, “Devlet gümrüğü sıfırladı. Şu anda 2 bin 100 TL’ye yurt dışından ayçiçeği geliyor. Ayçiçeği ithal ediyoruz. Tüccar şu anda ayçiçeğini köylüden alım yapmıyor. Köylüden fiyat alınsa bile üretilen ayçiçekleri alınmıyor. Üreticiden göstermelik olarak ayçiçeği alışı yaptılar. Üretilen mahsul olduğu gibi tarlada kaldı.

Domates üreticisinden sonra ayçiçeği üreticisi de mağdur olmuş durumda! Şu anda üretici nasıl batırılır onun farklı varyasyonlarını görüyoruz. Karpuz ve kavun tarlada kaldı şu anda hayvanlara yem olarak veriyoruz. Karpuz ve kavunu alan yok, satan yok, çiftçi kara kara düşünüyor.

Tarlalarını satmak isteyenler de mağdur tarlaları alan yok. Kriz patlasın, en dipteki tarlayı daha ucuza nasıl alabiliriz diye vatandaş akbaba gibi bekler oldu.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com