MÜEZZİN NEREDE?

Camilerimizde müezzin eksikliği had safhada. Çoğu camide yalnızca imamlar görev yapıyor. Tabii ki bu da hizmetleri aksatıyor. Akıl alacak gibi değil. Üniversitelerden, imam hatiplerden binlerce din görevlisi yetişiyor ama camiler bomboş. Bu nasıl bir iş? Bilen beri gelsin. Efendim, neymiş puanlama varmış. Laf-ı güzaf. Geçen günü cami de cenaze vardı. Cemaat musalla taşının önünde sıralandı. Güneş de bir yakıyor ki, sormayın. Belediyemiz sağ olsun gölgelik branda yaptırmış ama kim açacak ki? Millet o güneşin alnında, imkân olmasına rağmen, namazı kılmak zorunda kaldı. Cuma günleri ise bambaşka bir âlem. Dışarıda namaz kılmak için, yere serilen hasırların bulunduğu dolap, kapalı kalıyor. Namaz saatine kadar, dernek başkanı ya da bilen birisi gelirse dolap açılıp, vatandaş hasırları seriyor. Avludaki brandayı açmak için de vatandaşı, demiri arayıp duruyor. Tabii ki beş yıldır, Musa Peygamber’den, İsa Peygamber’e geçemeye imam efendi işin farkında değil. Onun işi gücü, derdi vaaz vermek. Versin tabii ki kime ne zararı var? Ancak, vaaz başlamadan önce de şöyle etrafı bir kolaçan ediversin. Ha, benim işim değil derse de yapacak bir şey yok. Buradan müftülüğümüze sesleniyoruz. Camilerin çoğunda müezzin yok. Tez elden bu eksikliğin giderilmesi gerekmektedir. Namaz kıldıracak imamları, müezzinleri, devlet dairelerinde görevlendirirseniz olacağı budur tabi ki. Bizim, kimseyle alıp veremeyeceğimiz bir şeyimiz yok. Hizmetler aksamasın istiyoruz. Görev başında olanların, çözüm üretmek durumdakilerin, bulundukları yerin hakkını vermelerini istiyoruz. Kürsüden “Gazeteye yazıyorlar” diyerek bizi eleştirenlerin önce kendi üzerlerine düşen görevleri yapmaları, sonra da başkalarını eleştirmeleri daha etik olur düşüncesindeyiz. Yani “Ele verir talkını, kendi yutar salkımı” olmasın.

HADİ BAKALIM

Günün birinde imamın biri Temel’e kaç dua biliyorsun?” diye sormuş: Temel de: -Dört tane, hocam demiş. Sonra hoca hangileri diye sormuş. Temel de – Üç kulhuvallah bi Elham demiş

***

Rizeli imamlarla Trabzonlu imamlar turnuva düzenleyip ayda bir maç yaparlarmış ama maçı hep Rizeli imamlar kazanırlarmış.

Trabzonlular bir gün “Bu böyle gitmez, buna bir çare bulalım, hep yeniliyoruz demişler. Takım kaptanı olan Temel Hoca öyle bir teklifte bulunmuş ki. Ula bizim Trabzonsporlu Hami’ye sarık ile cübbeyi giydirelim.” Bu da bizim Hami Hoca, merkez caminin imamı, yeni tayin oldu” diye kandırırız demiş. Bu teklifi kabul edilmiş ve ilk maçta Hamiyi de alıp Rize’ye maça gitmişler. Ama maçı yine 2-1 kaybetmişler. Dönüşte takım kaptanı Temel Hoca’ya komşusu sormuş:

“Temel ne oldu maçın sonucu, kazanabildiniz mi?” “Yok ya, Rizeliler bizi 2-1 yendiler.” “Yapma ya, kim attı golleri?” “Bizim golü Hami Hoca attı, onların golleri de Del Pierro Hoca ile Roberto Carlos Hoca attı…”

Sağlıcakla kalınız.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com