Eğitim desteği kalktı neler oldu?

Milli Eğitim Bakanlığı 2019-2020 eğitim-öğretim yılında özel okul desteğiyle ilgili değişikliğe gitti. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lisede özel okula gitmek isteyen öğrencilere artık MEB tarafından teşvik sağlanmayacak. Özel Eğitim Desteği’nin kalkmasının etkilerini Final Okulları Müdürü Harun Bozkurt’a sorduk. Bozkurt, “Türkiye genelinde mutlaka etkilenenler oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Özel okul cenneti haline gelen Çanakkale’de, okulların açılmasından önce eğitim ve öğretim desteği gündem maddesi halindeydi. Özel okul teşvik adı altında geçen ve MEB tarafından eğitim öğretim desteği olarak adlandırılan destek artık kaldırıldı. Destekten faydalanan öğrencilerin destekleri devam edecek olurken,  yeni faydalanmak isteyenler 2019-2020 eğitim yılı ile birlikte bu destekten muaf oldular.

Desteğin olmaması kayıtları ne düzeyde etkiledi? Destek kaldırılınca neler değişti? Bu soruları Çanakkale Final Okulları Müdürü Harun Bozkurt’a yönelttik.

Final Okulları Müdürü Harun Bozkurt, “Eğitim-öğretim desteği, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2018-2019 eğitim yılı itibariyle sonlandırıldı. Eğitim-öğretim desteğinden faydalanan öğrenciler bulundukları ilkokul, ortaokul ve lise bitene kadar bu uygulamayı kullanmaya devam edecekler. Faydalananlar mezun olana kadar yaralanacaklar ama yeni başvuran öğrenciler 2019-2020 eğitim öğretim yılında artık faydalanamayacaklar. Bakanlığın kendine göre açıklaması var.

Burada veliler tarafından zorluklar oldu. Çanakkale’mizde mesela eğitim-öğretim desteği çıkarsa ben çocuğumu özel okulda okutabilirim diyen veliler vardı. Aileler bir anlamda gelir, gideri dengelemek durumundalar. Eğitim desteği 5 bin TL civarındaydı ve o destek kalkmış oldu. Genele baktığımızda yüzde 5 ailelerde bir etki olmuştur” açıklamalarında bulundu.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com