Egzoz Kokusuna Karşı Parfüm Kokusu

Pazar günü Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen Süslü Kadınlar Bisiklet Grubu üyeleri ve destekçileri, “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” kapsamında pedal çevirdi.

Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”, 17 Burda AVM’den şehrin en işlek caddeleri olan Demircioğlu, Atatürk, İnönü ve Kayserili Ahmetpaşa caddelerinden geçilip yine Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu.

“Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” ne denk getirilen etkinlikte kadınlar şık kıyafetler ile süslü bisikletlere binerek kısa ve yavaş bir tur yaptı. 2013’te İzmir’de başlayan “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”, 115 şehir 15 ülkede eş zamanlı yapıldı.

 İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ SORUNUNA ÇÖZÜM: BİSİKLET

Bu yıl 7. kez yapılan turun amacının daha çok kadını bisiklet sürmeye özendirmek, aynı zamanda bisiklet kullanıcıları için güvenli bisikletli ulaşım altyapısı talep etmek olduğunu belirten Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Çanakkale Sorumlusu Ece Evcin, “Ayrıca iklim değişikliği dünyanın önde gelen sorunlarından biri ve biz ‘bisikleti’ bu soruna da bir çözüm olarak görüyoruz. ‘Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu’ diyoruz. Bu bir sivil toplum hareketidir. Herhangi bir kurum, kuruluş veya derneklere bağlı değiliz.” dedi.

 Eylem Gözeldere

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com