Çanakkale Altın Eller ile buluşacak

Çanakkale Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali 23-29 Eylül tarihleri arasında İskele Meydanı’nda gerçekleşecek.

Çanakkale altın eller ile buluşmaya hazırlanıyor. 23-29 Eylül tarihlerinde İskele Meydanı’nda Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali gerçekleşecek. Konuyla ilgili İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü kamuoyunu bilgilendirdi.

Müdürlükten yapılan duyuruda, “Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığımızın katkılarıyla gerçekleştirilecek olan Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali’ne tüm halkımız davetlidir.

Projenin amacı nedir?

Somut olmayan kültürel mirasımızın önemli bir parçası olan el sanatları teknolojik gelişmelerin de etkisiyle giderek kaybolmaktadır. Bu durum geleneksel mirasımızın korunması için bazı tedbirler almayı zorunlu hale getirmektedir. Somut olmayan kültürel mirasımızın yaşatılması amacıyla ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılması, bunu uygulayan ustaları desteklemesi, yeni kuşaklarda farkındalık oluşturulması gibi bir dizi koruma tedbirinin uygulanması son derece önem arz etmektedir.
Geleneksel el sanatları festivalinin bu amaçlara ulaşmak için önemli bir işlevi yerine getireceği öngörülmektedir. Festival çerçevesinde geleneksel el sanatlarının iyi örneklerinin sunulması, el sanatı icra eden sanatkarların tanıtılması ve desteklenmesi, ayrıca geleneksel el sanatları konusunda ulusal ve uluslararası düzeyde farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır” cümleleri yer aldı.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com