Toplu Taşıma Ağına İki Yeni Otobüs

Çanakkale Belediyesi hizmet binası önünde yapılan tören ile toplu taşıma araç filosuna iki otobüs daha katıldı. Törende, kooperatif bünyesine yeni katılan kadın şoförlerin de kartlarını Belediye Başkanı Ülgür Gökhan takdim etti.

Toplu taşıma araç filosuna dün düzenlenen tören ile iki adet otobüs daha katılırken, toplu taşımada hizmet vermeye hak kazanan dört kadın şoförün de kart takdimi Başkan Gökhan tarafından yapıldı.

Belediye hizmet binası önünde düzenlenen törene, Çanakkale Belediyesi Başkanı Ülgür Gökhan, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Birim Müdürleri ve çalışanları ile S.S. 18 Nolu Şehiriçi Minibüsçüleri ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Hasan Ateş, Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir ve belediye çalışanları katıldı.

“KENT BÜYÜYOR, BİNİŞ SAYISI DA ARTIYOR”

Başkan Gökhan, “Özel Halk Otobüsü Kooperatifimizin satın almış olduğu iki adet 8,5 metrelik aracın tanıtımı ve 4 kadın şoförümüzün kartlarını takdim etmek üzere bir aradayız. Toplu taşıma sisteminde özel halk otobüsleri olarak 104 araç hizmet vermekte. Bunlardan 53 tanesi 12 metrelik, 6 tanesi 9 metrelik ve 44 tanesi de 7 metrelik araçlar. Kent büyüyor, biniş sayısı da artıyor. Araçlarımızı da buna göre yeniliyoruz.” dedi.

“ÜCRETSİZ KART YAŞI 70’E ÇIKMALI”

Yeni araçların toplam 68 kişi kapasiteli olduğunu belirten Başkan Gökhan, otobüslerin engelli tipi ve standartlara uygun araçlar olduğunu kaydetti. Gökhan, “Bu araçlar standartlara uygun artık. Diğer araçları da engelli vatandaşlar için bir aparat takarak standartlara uygun hale getirmeye çalıştılar. Engelli içine girdiği zaman rahatça seyahat etme imkanı var.” diyerek şöyle devam etti: “Toplu taşıma belediyenin hizmeti… Vatandaşımıza ne olursa olsun iyi davranmak, destek olmak zorundayız. Özellikle 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ücretsiz binmesiyle ilgili sıkıntılar var. Hala daha şoförler ve araç sahipleri algılayamıyor. Onlar da haklılar. Kaybettikleri kazançlarının telafisi gerekir. Belediye otobüsünden bedava binilebilir ama illa bunun düzenlenmesi gerekir. Hatta 65 yaşın 70’e çıkması gerekir. İnsanların yaşam ömrü de uzuyor. Onun için en azından 70 olmasında fayda var diye düşünüyorum. Ben hak kazandım bedava binmeye ama her şeye rağmen 70 olması daha iyi olur. Bir de tabi katkıların mutlaka yeterli hale getirilmesi ve biniş başı şartının getirilmesi lazım. Ebette ki kıdemli hemşerilerimizi, bu kentte yaşayan insanları rahat ettirmek hepimizin görevi ama aynı zamanda bu bir denge meselesidir.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Gökhan, otobüse binerek inceleme yaptıktan sonra şoförler için otobüs kiti alınması yönünde talimat verdi. Tören ikram ile sona erdi.

Eylem GözeldereWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com