Dikkat Çeken “Yağmurla temas etmeyin” Uyarısı!

İstanbul Tuzla’da geçtiğimiz gün kimya fabrikasında meydana gelen yangın nedeniyle havaya salınan kimyasallar, rüzgarın da etkisiyle İstanbul’un yanı sıra Kocaeli, Sakarya, Bilecik ve Eskişehir gibi illerde konu ile ilgili uyarılar yapıldı. Kimyasalların çevreye saçılması ve Marmara Denizi’ne doğru dağılması nedeniyle Çanakkale’yi de etkileyip etkilemeyeceği merak ediliyor.

Meteoroloji Mühendisi Dr. Öğr. Üyesi Güven Özdemir, yangının ardından ulusal bir gazeteye verdiği demeçte kimyasal partiküllerin rüzgar ile dağıldığını, insan sağlığına etkisi olmayacağını belirtirken konuya ilişkin Bilecik Belediyesi’nden de vatandaşlara dün resmi bir uyarı yapıldığına yönelik haberler yer aldı.

Bilecik ve çevre illerdeki yerel gazetelerde yer alan haberlere göre; Bilecik Belediye Başkanlığından havaya nüfus eden kimyasal maddelerin alerjik reaksiyonlara, cilt ve göz hasarlarına neden olabileceği uyarısı yapılarak vatandaşların yağmurdan kendilerini olabildiğince kurumaları istendi.

KİMYASALLAR MARMARA DENİZİ’NE DOĞRU DAĞILDI

Özdemir, açıklamasında şu ifadelere yer vermişti: “Toprağa büyük bir etkisi olmaz çünkü yanan kimyasallar sıcaklığın etkisiyle hızlı bir şekilde yüksek seviyelere çıktı. Doğudan batıya gelen rüzgar ile de Marmara Denizi’ne doğru dağıldı. Bu yangın sonucunda etkilenebilecek bölgeler Tuzla’nın yakın çevreleri, Kartal, Yakacık, Pendik ve Adalar olabilir. Ama İstanbul’un batı bölgesine pek etkisi olmayacaktır. Şayet dağılmasaydı Karamürsel, İznik, Gölcük, Yalova, Kocaeli, Sakarya gibi yerlerde etkili olabilirdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün ve diğer kuruluşların uyarılarına dikkat etmek gerekir. Ama büyük bir etkisi olacağını sanmıyorum çünkü yangın sona erdi. Şu noktada insan sağlığına çok büyük bir zarar vereceğini sanmıyorum.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com