Başkonsolos Gaman’dan ÇASİAD’a ziyaret

Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Oleksandra Gaman, eşi İrına Gaman ile birlikte ÇASİAD’ı ziyaret etti. Başkonsolos Gaman ve eşini Çanakkale Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ÇASİAD) Başkanı Semih Başaran, Başkan Yardımcıları Mehmet Işık, Semih Toprak ve Saymanı Orkun Yalman karşıladı.

ÇASİAD’ın haberine göre ziyarette konuşan ÇASİAD Başkanı Semih Başaran, “Türkiye-Ukrayna arasındaki işbirliğine büyük önem veriyoruz, iki ülke ortak bir vizyon paylaşıyor ve coğrafi olarak birbirini tamamlıyor. Ukrayna ve Türkiye sadece Avrasya’da değil, Avrupa’da da stratejik bir köprü konumundadır. Ülkelerin kalkınma ve istikrara ulaşmak için oluşturduğu stratejik vizyon, sadece her iki ülkeye değil, tüm bölgeye yardımcı olmaktadır. Türkiye ve Ukrayna’nın ikili ekonomik, ticari ve yatırım ilişkileri çok hızlı olarak gelişmiştir. Türkiye ile Ukrayna arasındaki ekonomik ve ticari faaliyetlerin hukuki altyapının tamamlanması ile hız kazanmıştır. Topraklarının yaklaşık yüzde 55’i ekilebilir arazilerden oluşan Ukrayna dünyanın tarım potansiyeli en yüksek ülkeleri arasında bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, altyapı ve enerji projeleri, bilgi teknolojileri, uçak yapımı, uzay ve savunma sanayi, metalürji, kimya sanayi, her türlü makine ve ekipman imalatı ve yüksek katma değer üreten birçok diğer sektörde söz sahibi olan Ukrayna ile ticari ve ekonomik iş birliğimizin geliştirilmesi öncelikli hedeflerimiz arasındadır.” dedi.

Ziyaret kapsamında açıklamalarda bulunan Gaman da, Türkiye ve Ukrayna arasındaki ikili ilişkilere dikkat çekti.

Sohbet ortamında gerçekleşen ziyarette Çanakkale ve Ukrayna’nın Ternopil Bölgesi arasındaki ekonomik, kültürel ve turizm alanında iş birliğini geliştirmek hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Oleksandra Gaman ve eşi İrına Gaman, ÇASİAD Başkanı Semih Başaran ve Yönetim Kuruluna gösterdikleri ilgi, alaka ve misafirperverliklerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com