Belediye işçilerinin hak arayışı sürüyor

Disk Genel İş Sendikası tarafından, krizin faturasının işçilere çıkarılmasının önüne geçmek için başlatılan grev Çanakkale’de de devam ediyor. Kazdağları’na sahip çıkmak, krizin etkilerine dikkat çekmek ve içeride kalan sendikal ikramiyelerini almak isteyen belediye erkek belediye çalışanları sakal bırakıyor, kadınlar ise boyun ve bileklerine taktıkları kırmızı fularla farkındalık oluşturmayı amaçlıyor.

Disk Genel İş Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Metin Ceylan, yaklaşık bir haftadır sürdürdükleri hak arayışıyla ilgili Gündem’e açıklamalarda bulunarak, özellikle işçilerin içeride kalan ikramiyelerini alana dek eylemlerini sürdüreceklerini açıkladı ve şöyle konuştu:

“Şu anda içeride 3 tane ikramiyemiz var”

“Geçen hafta basın açıklaması yaptığımız gün bir ödeme aldık ama bu yeterli değildi. Yönetimden herhangi olumlu ve olumsuz bir geri dönüş almadık. Bizim küçük ikramiye dediğimiz, 13 yevmiyelerimiz var, devletin açıklamış olduğu, onlardan bir tanesi yatırıldı, okul öncesi bekliyorduk zaten. Ama bizim iki tane sendikal ikramiyemiz var 30 yevmiyelik, onlardan birini bekliyoruz. Geçmişe dönük alacaklarımızı almayı umuyoruz, bunun amacı da bu zaten. Şu anda 3 tane ikramiyemiz var içeride…”

“Tüm arkadaşlarımız destek oluyor”

Disk Genel İş Şube Sekreteri Canan Can da hak arayışlarıyla ilgili gördükleri desteğe de değinerek şu ifadelere yer verdi: “Erkekler sakal, kadınlar fular takarak destek oluyorlar eylemimize. Pazartesi günü başladık, fularları 200 kadın arkadaşımıza dağıttık o gün. Birimlerdeki tüm arkadaşlarımız bize destek veriyor. Bizim gözlemlediğimiz arkadaşlarımızın çoğu takıyor, bize karşı duyarlılar. Resmi olanlar takamıyor ama fularlarını aldılar. Bunun dışında ana binadakiler, balıkhanedekiler, park bahçedekiler, kreşteki arkadaşlarımız… Hepsi destek oluyor. Şu ana dek hiçbir olumsuz tepki de almadık.”

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com