“Aklım Fikrim Çanakkale” projesi için önemli adım

Kale Grubu ve Türkiye Bilişim Vakfı iş birliğinde ve Novusens Akıllı Şehirler Enstitüsü’nün yürütücülüğünde, Çanakkale’nin akıllı kent olarak büyümesi amacıyla iki yıl önce başlatılan “Aklım Fikrim Çanakkale” projesinin bir ayağı olarak uluslararası bir konferans düzenlendi. Projenin tüm paydaşlarının ve katılımcıların aktif rol aldığı konferansta, kentin akıllı şehre dönüşümü için yapılması gerekenler ele alındı. Açılışta bir konuşma yapan Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay “Çanakkale’ye sürdürülebilir değer katmak için çaba sarf ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz ve planladığımız projelerle Çanakkale’nin tarihi, kültürel ve doğal mirasına sahip çıkarken, yarını bugünden anlamlı kılmak ve gelecek nesillere yaşanabilir bir şehir bırakmak için çalışıyoruz.” dedi.

2017 Şubat ayında Kale Grubu ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliği ile Novusens Akıllı Şehirler Enstitüsü yürütücülüğünde hayata geçen Aklım Fikrim Çanakkale projesinde önemli bir aşamaya gelindi. Projenin üçüncü yılında, “Sürdürülebilir ve Akıllı Şehirler: Aklım Fikrim Çanakkale” temasıyla uluslararası bir konferans düzenlendi.

Çanakkale Troya Müzesi’nde gerçekleşen konferansta Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdür Vekili Bülent Özcan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Hollanda İstanbul Başkonsolosu Bart van Bolhuis ve Dünya Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı yetkililerinin de aralarında bulunduğu, uzmanlar, fikir ve düşünce liderleri, akademisyenler, iş dünyası ve teknoloji liderleri gibi değerli konuşmacılar, sürdürülebilir ve akıllı şehirler kavramı hakkında bilgi ve deneyimlerini paylaştılar.

Konferansın açılışında konuşan Zeynep Bodur Okyay şunları söyledi:

“Biz bundan 3 yıl önce Çanakkale için Türkiye Bilişim Vakfı ve Novusens Akıllı Şehirler Enstitüsü ile birlikte bir hayal kurduk. Çanakkale’yi geleceğe hazırlamak, ortak anlam oluşturmak, dünyadaki başarılı şehir hikâyelerine Çanakkale’mizi de eklemek için… Ne mutlu bize ki, bu hayale Sayın Valim ve Sayın Belediye Başkanım başta olmak üzere tüm paydaşlarımız ortak oldu.

Önce, kentteki paydaşların katılımıyla “Akıllı Şehir Yolunda Çanakkale” başlıklı bir yol haritası oluşturduk.  Sonra, akıllı şehirler konusunda farkındalığın artırılması için çalıştaylar, seminerler, eğitimler düzenledik. Ve bugün burada, böylesine değerli isimlerle, Avrupa Hareketlilik Haftası’na tekabül eden bu güzel günde Çanakkale’nin akıllı dönüşümü için model olacak farklı bir buluşma gerçekleştiriyoruz. Elbette alınacak daha çok yolumuz var…  Dönüşüm süreci dediğimiz, malum, bugünden yarına olacak bir şey değil.  Bunun farkındayız.  Önce ortak zemin oluşturmak; sonra bu amaca hizmet edecek fikir ve projeleri harekete geçirmek gerekir. İşte biz bu 3 yıl boyunca bu ortak gelecek vizyonu ve ortak zemini hazırlamak için uğraştık.

Birçoğunuzun bildiği üzere Dünya Bankası, bugün yüzde 72’si kentlerde yaşayan Türkiye’nin kentleşme oranının 2030 yılında yüzde 80’i geçeceğini tahmin ediyor.  Böyle bir değişimde sınırlı kaynakların bugünden etkin ve akıllı kullanımı hayati önem taşıyor.

Özellikle, yakın zamanda tamamlanacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü’yle dönüşümün çok daha hızlı yaşanacağı bir şehirden bahsediyorsak…  Kale Grubu olarak bugün her ne kadar Türkiye’nin farklı bölgelerinde faaliyet göstersek de, Çanakkale bizim doğduğumuz ve doyduğumuz yer.

Çanakkale’ye sürdürülebilir değer katmak için çaba sarf ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz ve planladığımız projelerle Çanakkale’nin tarihi, kültürel ve doğal mirasına sahip çıkarken, yarını bugünden anlamlı kılmak ve gelecek nesillere yaşanabilir bir şehir bırakmak için çalışıyoruz.

Akıllı şehirleri de sürdürülebilir kalkınmanın bir aracı olarak görüyoruz ve Çanakkale’nin “21. yüzyıl şehri olma” vizyonuna katkı vermeyi çok önemsiyoruz. Bizim amacımız, Çanakkale’nin  doğal kaynaklarıyla, alt yapısıyla, insan kaynağıyla teknolojiyi de içeren daha “sürdürülebilir” bir şehir olması. Bu yüzden projemize “Aklım Fikrim Çanakkale” adını verdik.  Çünkü bizim projemizin odağında insan var.  Uzun vadede hedefimiz ise Türkiye’de ilk örneğini oluşturduğumuz bu modelin çoklanarak ülkemizin diğer şehirlerine de yayılması…  “

Dünyadan örnek uygulamalar ve deneyim paylaşımları ile sürdürülebilir ve akıllı şehirler konularına ışık tutulması ve Aklım Fikrim Çanakkale çatısı altında Çanakkale için yeni fikirler geliştirilmesi hedefiyle hayata geçen konferans kapsamında, “Sürdürülebilir ve Akıllı Hareketlilik”, “Sürdürülebilir ve Akıllı Çevre” ana oturumları ile “Sürdürülebilir ve Akıllı Ekonomi”, “Akıllı ve Kapsayıcı Şehirler”, ve Dış İşleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen AB Türkiye Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında planlanan “Şehir Eşleştirme ve Akıllı Şehirler” olmak üzere üç paralel oturum düzenlendi.

Toplamda yedi oturumda alanında uzman 33 konuşmacıyı ağırlayan Konferans, her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında yürütülen, şehirleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri geliştirmeye ve desteklemeye teşvik eden Avrupa Hareketlilik Haftası’nda düzenlenerek ilgili haftanın etkinliklerinden biri oldu.

Konferansta aynı zamanda, Hollanda’nın bisiklet kültürüne odaklanan ve coğrafi olarak bisiklet kullanılabilecek yerleşim merkezlerine model oluşturan “Neden Pedal Çeviriyoruz? (Why We Cycle?)” isimli belgesel gösterimi gerçekleştirildi.

Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Başkanı Faruk Eczacıbaşı da TBV olarak “akıllı şehir” kavramıyla beş yılı aşkın bir süredir yoğun bir şekilde ilgilendiklerini belirtirken “Çanakkale’nin bu yolda ülkemizde önemli bir adım atması ve bunu TBV ve Novusens ile birlikte atmış olması bizim için büyük bir onur kaynağı” dedi.

Konferansın ardından 2018 Troya Yılı kapsamında OPET tarafından Arkeo-köye dönüştürülen Tevfikiye’de OPET desteğiyle gün batımı kokteyli gerçekleşti. Davette aynı zamanda yerel ürünleri kullanarak iyi ve kaliteli yemeği herkes için erişilebilir yapma ilkesiyle hareket eden İtalyan restoranı Eataly’nin şefleri tarafından Çanakkale’nin yerel ürünleri ile hazırlanan yemekler servis edildi. Davete, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi müzisyenlerinden oluşan Trio eşlik etti.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com