Ülke tarihinde bir ilk!

Devletin iç ve dış borçlanma işlemlerini yürütmek amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde kurulan Borçlanma Genel Müdürlüğü’yle ilgili tepkiler giderek artıyor. CHP Çanakkale Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa böyle bir genel müdürlük kurulduğunu belirterek “17 yıllık tek başına iktidarın sonunda ülkeyi getirdikleri yer!” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa kurulan ‘Borçlanma Genel Müdürlüğü’ne her kesimden tepkiler yükseliyor. Devletin iç borçlanmasını yürütmek, tahvili, hazine bonosu, ihale yöntemi, sürekli satış yöntemi, satış miktarları, değerleri ve faizleri belirlemek, bunlarla ilgili işlemleri yürütmek, uluslararası sermaye piyasalarından tahvil ve benzerlerini borçlu ve garantör sıfatıyla borç almak ve bunlara ilişkin temas ve müzakereleri yürütmek, finansal piyasalarda mevcut finansman ve türev araçlarını kullanarak işlemleri gerçekleştirmek, borçlanma ürün politika, ilke ve stratejilerin belirlenmesi ve borçlanma programları hazırlanması, yatırımcı ve kredi derecelendirme kuruluşlarıyla her türlü ilişkiyi yürütmek amacıyla kurulan Borçlanma Genel Müdürlüğü’nün, Osmanlı’da Düyun-u Umumiye ile aynı olduğunu belirten CHP Çanakkale Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek de konuyla ilgili tepkilerini dile getirdi.

“17 yıllık tek başına iktidarın sonunda ülkeyi getirdiği yer!”

Erkek, “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez ‘Borçlanma Genel Müdürlüğü’ kuruldu. Damadın emrinde! Düyun-u Umumiye gibi… 17 yıllık tek başına iktidarın sonunda ülkeyi getirdikleri yer! Borç/faiz sarmalı, yolsuzluk, yoksulluk, işsizlik, adaletsizlik… Çözüm demokrasi, özgürlük, adalet!” ifadelerini kullandı.

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com