Hababam rüzgârı esti

Türk sineması denince hele bir de Hababam Sınıfı adı geçince, akan suların hala durduğu bir gerçek. Çekildiği günden bu yana birbirinden farklı kuşakların izlediği, farklı kuşakların aynı anda izleyebildiği bir efsane haline dönüşen Hababam Sınıfı’nın oyuncuları, filmin ilk kadrosundan hayatta olanlar, dün Tarık Akan’ın ölüm yıl dönümünde Çanakkale’deydiler.

Rıfat Ilgaz tarafından kaleme alınan daha sonrasında Ertem Eğilmez tarafından beyazperdeye aktarılan, bugüne kadar milyonlarca vatandaşımızın izlediği ve hala daha izlemeye devam ettiği Hababam Sınıfı efsanesi kuşaktan kuşağa aktarılmaya devam ediyor.

Tarık Akan’ın ölüm yıldönümünde, Hababam Sınıfı’nın ilk filminin kadrosunda bulunan Yeşilçam ustaları Akan’ın Eceabat’ta bulunan evine geldiler. Akan’ın anılarını yad ettiler, Akan’a vefa örneği gösterdiler. Usta oyuncular dün ise 18 Mart ilkokulunda minikler ile buluştular. Ortaya birbirinden renkli görüntüler çıktı.

Çanakkale Folklor Araştırma Derneği ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi iş birliği ile Çanakkale’ye gelen oyuncuları dün saat 10.00’da 18 Mart İlkokulu’nda ağırladık. Ustalar öğretmenler odasında otururlarken, bahçede onları görmek isteyen minikler hazır hale geldiler. Öğretmenler odasından bahçeye inen üstadları gören minikler sevgi gösterileri ile Yeşilçam’ın ustalarını karşıladılar.

Mehmet Çatay, Ercan Gezmiş, Cafer Dere, Fazıl Ender Uzun, Necati Demirel, Eyüp Güçmen, Gazanfer Şener, Teoman Ayık, Ümit Doğru, Dilaver Gür, Bülent İğdiroğlu, Ergun Sözen, Yılmaz Kaya, Cengiz Nezir Çanakkale’de hababam rüzgarı estirdiler.

Miniklerin düzenledikleri farklı etkinlikler okul bahçesinde sergilenirken, ustalar miniklere eşlik ettiler. Daha sonrasında toplu fotoğraf çekimi ile etkinlik son buldu.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com