Ahilik Haftası’nın açılışında protokolden ortak mesaj: Yerel Esnafa Sahip Çık!

Osmanlı’dan günümüze dek sürdürülen ve vatandaşla esnaf arasındaki bağı kuvvetlendirmek amacıyla icra edilen geleneksel Ahilik Haftası’nın açılışı, dün Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinliklerle gerçekleştirildi. Mehteran Takımı eşliğinde kortejlerin oluşturulduğu, stantların kurulduğu ve vatandaşlara çeşitli ikramların yapıldığı etkinliğe Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri ve çok sayıda davetli katıldı. Günün anlam ve önemine dair yapılan tüm kürsü konuşmalarında ise mesaj ortaktı; “Yabancı sermayeye değil, yerel esnafa sahip çık!”

Bu sene Çanakkale’de 24’üncüsü gerçekleştirilen Ahilik Haftası’nın açılışı, dün kent genelinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlamaların adresi her zamanki gibi Cumhuriyet Meydanı’ydı. Mehteran Takımı eşliğinde oluşturulan ve şehir protokolünün önde gelen isimlerinin katıldığı kortej meydana gelerek yerlerini aldığını törenler de başlamış oldu.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Emniyet Müdürü Celal Sel, Çanakkale’de bulunan siyasi partilerin temsilcileri, daire amirleri, askeri erkan ve bürokrasiden çok sayıda ismin katıldığı törenlerde kürsüye ilk çıkan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan oldu.

“Esnafa sahip çıkmaya nereden başlamalıyız?”

Özcan, açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bu yıl 24’üncüsünü düzenlediğimiz Ahilik Haftası’nda şu mesajı vermeye çalıştık, ‘Yerel esnafımıza sahip çıkalım!’ Fakat buna nereden başlamalıyız? Kamu kurumlarından başlamalıyız, belediyelerden başlamalıyız, üniversitelerden başlamalıyız… Eğer bir yere belediyeler, kamu kurum ve kuruluşları bir yatırım yapacaksa her türlü hizmetini, mal alımını mevcut esnaf ve sanatkardan almalı!”

“Esnaf bir kentin yedieminidir!”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise konuşmasında yerel esnafın önemine değinerek şöyle konuştu: “Çanakkale’de bu önemli haftanın 24’üncüsü kutlanıyor. Esnaf, bir kentin olmazsa olmazıdır, kentin vazgeçilmez unsurudur. Esnafın olmadığını varsayalım, yarın sabah esnafların dükkanları kapattığını varsayalım; hayat durur! Çünkü esnaf bir kentin sigortasıdır. Burada kentteki barışı ve huzuru sağlayan önemli bir unsurdur. Esnafa gittiğiniz zaman ‘Üzerimde yok sonra vereyim’ diyebiliyorsunuz… Esnaf bir kentin yedieminidir!”

Esnaflar ödüllendirildi

Kürsü konuşmaların ardından ise ödül törenine geçildi. Esnaflar, çıraklar ve kalfalar içerisinden yılın en iyileri seçilerek Vali Tavlı, Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Başkan Gökhan, Emniyet Müdürü Celal Sel tarafından ödüllendirildi. Ödül törenin sonrasında ise etkinlikler halk oyunları gösterisi, Mehteran Takımı dinletisi ve aşure ve pişi ikramıyla devam etti.

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com