“Maden Şirketi’nin ruhsatı yenilenmesin!”

Ekoloji Birliği Yürütme Kurulu’ndan Kazdağları açıklaması:

Ekoloji Birliği Yürütme Kurulu, Çanakkale Belediyesi Çalışanları Sosyal Tesisleri önünde Kirazlı’da devam eden siyanürlü maden çalışmalarıyla ilgili basın açıklaması düzenledi. Kurul tarafından yapılan açıklamada 13 Ekim’de maden şirketinin ruhsatının biteceği ve asla yenilenmemesi gerektiğini belirtilerek “Sermeyenin sağlık, iklim değişikliği, doğa, tarım alanlarının yok edilmesi, orman, SİT alanı, yerel tohum, ekosistemin korunması gibi dertleri yok. Kasalarını doldurmaktan başka bir şey düşünmüyorlar. Oysa bizler yaşamı savunuyoruz. Maden şirketinin işletme ruhsatı yenilenmesin! Kirazlı Altın Madeni Projesi acilen durdurulsun ve iptal edilsin!” denildi.

Ekoloji Birliği Yürütme Kurulu, Kazdağları ve çevresinde devam eden siyanürlü maden arama çalışmalarına karşı basın açıklaması düzenledi. Çanakkale Belediyesi Çalışanları Sosyal Tesisleri önünde gerçekleştirilen açıklamada şöyle dendi:

“Verilen mücadele madenciliği yavaşlattı”

“Kirazlı ve çevresinde 10 yıldan fazla bir süredir yaşam savunusu mücadelesi verilmektedir. Hem alanlarda verilen mücadele, hem de hukuk mücadelesi altın madenciliğinde süreci oldukça yavaşlatmayı başarmıştır. TÜMAD’ın Lapseki ve İvrindi Altın Madeni Projelerinin başlanılmasının önüne geçilememiş olsa da diğer projelerin bir kısmı durdurulmuş bir kısmında da başlanılmaması sağlanmıştır. Kirazlı Altın Madeni Projesi için ise en az 195 bin ağaç kesilmiş olup alan hazırlanmaya çalışılmaktadır. Kirazlı Altın Madeni Projesi kapsamında kesilen ağaçlar ve yok olan orman ekosistemine ilişkin görüntülerin sosyal medyada paylaşımı, Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği’nin 17 Temmuz Basın açıklaması çağrısı ve Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi’nin daveti ile mücadele yeniden alevlenmiştir. Ekoloji Birliği de bu süreçte mücadeleye desteğini açıklamış ve bölgeye yakın olan bileşenleri ile mücadeleye aktif olarak katılmıştır. Bileşenlerimizin Bölgeye yaptıkları ziyaretler de devam etmektedir.”

“Direniş umut vermektedir”

Gelinen noktada Kirazlı nöbet alanı ekoloji mücadelesinin tüm ülkede ve hatta uluslararası boyutta da simge haline geldiği belirtilen açıklama şöyle devam etti: “Nöbet alanındaki çadırlı direniş tüm ülkeye umut vermektedir. Bir yandan da Çanakkale Merkez’de yapılan çalışmalar çok kıymetlidir. Bütün ülkeye umut olan Kirazlı Mücadelesinin kazanılması son derece önemlidir. Bu kazanım, bölgede sırada bekleyen diğer altın madeni projelerinin de önünü kesecektir. Kirazlı ve Kazdağı ve çevresindeki ekoloji mücadelesinin, toplumun tüm kesimleri ile birlikte, tüm emek ve demokrasi güçleri ve kadın hareketi ile de bütünleşerek, bu konuda emek vermek isteyen herkesi kucaklayarak, belirli bir strateji çerçevesinde, ülke çapındaki tüm ekoloji örgütlerinin de desteğini alarak yürütülmesi büyük önem göstermektedir. Öte yandan, mücadelenin geleceğini büyük ölçüde belirleyecek olan şeyin yöre köylülerinin bu mücadele içerisine daha çok çekilmesi ve hatta mücadelenin öncülüğünü yapmaları olduğunu düşünüyoruz. Mücadelenin yeni düşünceler ve yeni yaratıcı yöntemlerle, emek vermek isteyen herkesi kucaklayarak sürdürülmesi temennimizdir.”

“Ruhsatın süresi 13 Ekim’de dolacak!”

Ülkenin her yanının talan ve yağmayla karşı karşıya olduğu belirtilen açıklamanın devamında şu satırlara yer verildi: “Kar hırsı ile gözü hiçbir şeyi görmeyen sermaye, iktidarın da desteği ile ülkemizin tüm kaynaklarını en kısa sürede sömürme telaşındadır. Sermeyenin sağlık, iklim değişikliği, doğa, tarım alanlarının yok edilmesi, orman, SİT alanı, yerel tohum, ekosistemin korunması gibi dertleri yok.  Kasalarını doldurmaktan başka bir şey düşünmüyorlar. Oysa bizler yaşamı savunuyoruz.  Kirazlı’nın ruhsat süresi 13 Ekim’de dolacak. İşletme Ruhsatı yenilenmesin! Kirazlı Altın Madeni Projesi acilen durdurulsun ve iptal edilsin! Kazdağları ve diğer bölgeler için verilen tüm altın madeni ruhsatları iptal edilsin!”

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com